OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Kitap Dediğin Eksiğimizi Tamamlamalı

Ayşe Tuğba Silahtar

2017 yılının Eylül ayında çıkardığı Kırmadan İncitmeden ile bize gündelik hayatın basit nimetlerini hatırlatan, unuttuğumuz kıssaları ve duaları anımsatan Taha Kılınç, yeni kitabı Kudüs Yazıları ile bu sefer bizi ülke sınırlarımızın biraz ilerisine götürüyor.

Daha önce Kudüs üzerine hiç okuma yapmadıysanız ve geç de olsa bir ucundan başlamak istiyorsanız Kudüs Yazıları ile başlayabilirsiniz. Zaten yazar bir yandan okuyucusunu Kudüs’ün politik tarihi ile ilgili bilgilendirirken bir yandan da kendi Kudüs kitaplığını tanıtıyor. Türk veya yabancı, Müslüman veya Hıristiyan, hatta bazen de Yahudi birçok yazardan kitaplar öneren Taha Kılınç, Kudüs hakkında daha derin bir araştırma yapmak isteyenler için de ulaşılabilir ve uygulanabilir bir rota çiziyor.

Modern Ortadoğu Tarihi

Kudüs Yazıları’nın en güzel özelliklerinden biri de Kudüs’ün tarihinden kronolojik olarak bahsetmesi. Roma İmparatorluğu ile başlayan kitap 2017 yılının son aylarında Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Filistin başkenti Kudüs’ü, dünyada bile varlığını tanımayan ülkelerin bulunduğu “İsrail Devleti”nin başkenti ilan etmesine kadar geçen süreyi farklı yönlerden tartışıyor.

Adı Kudüs Yazıları olmasına rağmen, kitap Ortadoğu’nun son birkaç 10 yılına ışık tutuyor. Lübnan’ın kuruluşundan İslam Konferansı Örgütü ve İslam İşbirliği Teşkilatı’na, Filistin’in Osmanlı idaresindeki günlerinden İsrail’in Birleşmiş Milletler tarafından bu topraklara yerleştirilmesine kadar birçok konuya değiniyor.

Yazının tamamını Okur’un 5. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?