OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Kitap Dolu Kiralık Bir Ev

Sami Yaylalı

Sahibinden internet sitesinde kiralık bir ev ilanı gördüm. Aslında ev aramıyordum ama bazen milli hobilerimizden birisi olsa gerek, ihtiyacımız olmasa da ev-araba fiyatlarına bakarız ve ben de öyle yaptım. Sayfasına girdiğim ilanlardan birinde fotoğraflar dikkatimi çekti. Fotoğraflarda evin neredeyse her odasında büyük kitaplıklar vardı ve bu kitaplıklar tamamen kitap doluydu. Hemen açıklamalar kısmına baktım, “Evet vay canına!” diye tepki verebileceğim detaylarla karşılaştım. Çünkü evini kiraya vermek isteyen ev sahibi, evinde 12 bin civarında kitap olduğunu, kiralama işleminin bu kitapları da kapsadığını ve alacağı depozitonun “kitapları korumak” olduğundan bahsetmiş. Daha farklı detaylar da var. Tüm kitapların belirli bir hassasiyetle dizildiğinin, hepsinin kapaklarının fotoğraflandığının ve düzenli aralıklarla temizliğinin yapılması gerektiğini yazmışlar.

Kitap Dolu Ev, Çiçek Dolu Bahçe

İstanbul’da olsam bu evi hemen tutardım diye düşündüm. Konfüçyüs’ün meşhur duası aklıma geldi. “Tanrım bana kitap dolu bir ev ve çiçek dolu bir bahçe ver.” Benim böyle bir duam olmadı ama böyle bir duası olan insanları hep sevdim. Bu ilanı İstanbul’da yaşayan kitap dostu arkadaşlarıma gönderdim. Gerçekten ilgilenenler oldu. Fiyatı mevkiine göre biraz pahalı bulanlar oldu. “Ne olursa olsun ben bu evi tutarım.” diyenler oldu. Ben sadece iletmekle görevliyim dedim ve şimdi bu evde kimin oturduğunu bilmiyorum; belki dostlarımdan biri ya da tanımadığım biri. Ama umarım kitapların hakkını veriyordur.

İlandan bahsettiğim arkadaşlarım arasından “Adam sadece bu kitapları kiraya verse daha çok para kazanır.” diyenler de oldu. Ticaret böyle bir şey belki de. Fakat dostlarımın sahip olduğu ticaret kafasıyla düşünmeyen bu ev sahibini de gönülden takdir ettim. Çünkü iyi ilham veren bir ilandı bu. Şimdi buradan ev ve kitaplık sahibi okurlarımıza bir tavsiyem var: Evinizi bu şekilde kiraya verebilirsiniz daha çok insanın okumasına fırsat vermiş olursunuz.

Düşününce bu şekilde kiralanacak evler en çok öğrencilerin işine yarar. Öğrenciler ihtiyacı olan kitapları evlerinde bu şekilde bulabilse büyük kolaylık olur. Arkadaşları da faydalanır. Kitaplara ne kadar özen gösterirler o konuda biraz tedirginim ama ev sahipleri bu hususta sağlam bir kira kontratı yaparak işi çözebilirler herhalde. Karşılıklı güven ortamının oluşması halinde hem kitaplardan maksimum verim alınır hem de daha fazla kişiye ulaşılır.

Dostoyevski Evi

Bu şekilde kiralanacak evler, evdeki kitapların niteliği ve niceliği ile de isimlendirilebilir. Birkaç örnek vermek gerekirse; hukuk kitaplığı evi, Dostoyevski evi, tefsir evi, Fransız Edebiyatı evi, on bin kitaplı ev gibi çeşitli isimler verilerek daha da çok dikkat çekilebilir. Herkes alanına göre ev tutar. Bu şekilde evler de birer üniversiteye dönüşür. Belki de üniversite okurken her yıl farklı evde kalmak istersin. Hazırlık okurken İngilizce kitapların olduğu evde kalırsın, 1. sınıfta genel kültür kitapları, 2. sınıfta farklı alanların olduğu kitaplıklar. 3. ve 4. sınıflarda ise daha çok uzmanlık alanıyla ilgili kitapların olduğu evleri tercih edersin. Bir gün imkanım olursa bu işe girerim diye hayal ediyorum fakat imkanı olanlar varsa şimdiden başlayabilir. Hem bir hizmet olmuş olur hem de kitapların hakkı verilir. Kitapların kıymetini bilen kiracılar ve ev sahipleri olmak ümidiyle…

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?