OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Kitap Kendini Anlatırsa

Dosya

Hazırlayan: Esad Mücahit Eskimez, Yusuf Temizcan

 

Kitapları türlerine göre sınıflandırmaya alışmış zihinlerimiz, çoğu zaman kitapları ele aldığı konular üzerinden düşünmeye ihtiyaç duymaz. Oysa ki konuları üzerinden kitapları düşündüğümüzde, her bir metin türünde yazılmış çok renkli bir alan karşılar bizi: Evler, kültürler, evcil hayvanlar, mobilyalar, yahut sokak satıcıları… Ufak bir araştırmayla, en ilginç konularda bile yazılmış birçok esere ulaşabilirsiniz.

Peki ilgi alanı yine kendisi olan kitaplar hakkında ne demeli? Duruma şöyle açıklık kazandıralım: Bu dosyada, konusu “kitaplar, okuma ve kütüphaneler” olan kitapları ele almak istedik. Daha başlamadan fikrin kendisi bile bizi çok heyecanlandırdı. Ve karşımıza umduğumuzdan çok daha geniş ve bâkir bir alan çıktı. Kimisi kitabın tarihine odaklanmış, kimisi bir bibliyomanın (kitap hastası) hikayesinden ilham almış, kimisi kitabın üretimini merak etmiş, kimisi sahaflara odaklanmış, kimisi de kitaplardan kurtulamayacağımızı iddia etmiş. Ortak noktaları, merkezlerine doğrudan kitabı almış olmaları.

Dosyamıza kütüphaneler üzerine yapılmış çalışmaları ve özellikle okuma üzerine kaleme alınan kitapları da dahil ederek daha da zenginleştirdik. Umberto Eco, Albert Manguel gibi batılı yazarların kitaplar ve okuma kültürü üzerine yaptıkları çalışmalar gerçekten çok değerli. İsmail Erünsal Hoca’nın (ki bir önceki sayımızda kendisi ile özel bir söyleşi vardı) yakın zamanda yayınlanmış Orta Çağ İslam Dünyasında Kitap ve Kütüphane eserindeki gibi, kütüphanelerin serüveni de dosyamızda yer aldı. İngilizcede bu konuda en çok dikkat çeken birkaç kitaba ayrıca yer vermeye çalıştık. Fakat yerimiz sınırlı olduğu için her birine dair detaylı açıklamalar giremedik, bir kısmını öne çıkartıp toplu bir liste sunmaya karar verdik.

 

Dosyanın tamamını Okur’un 6. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?