Öznenin Hakikat Kaygısı

Share this post

Kategoriler: Etiketler:

Açıklama

Üsküdar’da bir ikindi vakti İhsan Fazlıoğlu Hoca ile bir mekanda rast gelmiş ve bu güzel fırsatı kaçırmadan hemen sohbet etmeye başlamıştık. Bizlerin meraklı soruları ile bu güzel muhabbet devam ederken birden Özkan Gözel Hocamız da elinde bir kitap ile çıkageldi. İz Yayıncılık’tan daha taze çıkmış bu kitabın ismi Öznenin Hakikat Kaygısı, yazarı ise tabi ki Özkan Gözel Hoca’nın ta kendisiydi. Bizzat yazarının elinden tanışma fırsatı bulduğumuz bu yeni eser, daha ilk anda tarifsiz bir sevince sebep olmuştu bile.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde Doç. Dr. olarak görevine devam eden Özkan Hoca, hakikat kaygısına dikkat çektiği eserinde, bu kaygının salt zihnî bir eylem olmaktan çok, gündelik hayatın içinde kendisine yer bulan bir durum olduğunun altını çiziyor. Yazar; ölüm, zaman, varlık, sanat ve dil gibi hakikat kaygısına temelden bağlı kavramları da bu gözle incelemesinin yanı sıra, kavramların felsefi altyapılarına da uzun yılların verdiği birikim ile derinlikli bir biçimde yaklaşabiliyor.

Kitaptan tadımlık bir cümle ile kısa yazımızı noktalamış olalım: “Bir şeyleri, hele esâsa ilişkin bir şeyleri mesele edinmek bizzat insanlığımızın gerektirdiği bir özellikse şayet, meselesizlik insanlığımızdan derece kaybına veyahut da bir nevi düşmüşlüğe işaret etse gerek.”

Süleyman Ayan

Ek bilgi

Yayınevi

İz Yayıncılık

Sayfa Sayısı

312

Yayın Tarihi

Temmuz 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Önerilen Yazılar