OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı

Kitapların Kitabı

Necip Asım’ın kitabının adı Kitap. Kitap, başlıkta da belirttiğimiz gibi kitapların kitabı. Eğer kitaba, okumaya, yazmaya, meraklıysanız bu kitaba mutlaka göz atmalısınız. Kitap’ta yazıdan, yazı malzemelerinden, yazma eserlerden, kitap meraklılarından, kitaplara başlık konulmasından, kitap falcılığından kitapların sonuna kadar birçok meseleden bahis açılıyor. 

Kitabın dili günümüz için de anlaşılır olsun diye sonunda ansiklopedik bir sözlük konulmuş. Merak ettiğiniz bir kavrama açıp buradan bakabiliyorsunuz; epey de faydalı olmuş.

Birkaç Eleştiri

Kitapta bugün anlaşılmayan kelimeler için dipnotta bugünkü karşılıkları verilmeye çalışılmış; fakat burada düşülen birkaç tutarsızlığa değinmeden geçmeyelim. Birincisi bazı kelimelerin bugünkü karşılığı verilirken bazıları verilmemiş. Eğer maksat kitabı anlaşılır kılmak idiyse neden aynı şekilde anlaşılmayan her kelimenin karşılığı verilmedi? İkincisi karşılık verilirken karşılıklarda yer yer bugün için anlaşılmaz kelimelerle verilmiş. Örneğin “mütercimin-i kirâmımız” kelimesi “keremli tercümanlarımız” şeklinde verilmiş. Oysa bugün sıradan bir okuyucu keremli kelimesinin anlamını bilmiyor olabilir. Bunun yerine çok daha uygun bir biçimde cömert denilebilirdi.

Bugün için –maalesef- yabancı dilde yazılmış gibi bir duruma düşmüş böylesi kitaplarda hem kelimelerin eski hâllerinin bilinmesi hem de metnin  ……………………………………………….

Selim Tiryakiol

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?