OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Klasikler 10 Yılda Bir Tekrar Okunmalı

Dünya klasikleri olarak anılan 19. yüzyılın romanları mutlaka her 10 yılda bir tekraren okunmalı. Dostoyevski’yi, Tolstoy’u, Balzac’ı böyle okumak lazım. Çünkü her okuyuşta yeni bir şeyler görüyorsunuz orada. Yeni ilhamlar alıyorsunuz.

Konuşan: Yusuf Temizcan

Bildiğimiz kadarıyla siz klasiklere çok önem veriyorsunuz. Sağlam okumalar için klasiklerden başlanması gerektiğini düşünüyorsunuz. Buradan başlayalım dilerseniz.

Klasik denince genellikle donmuş bir şey akla gelir. Yani donmuş bir kültür havuzu gibi. Halbuki öyle değil, o çok dinamik bir şey. Entelektüel iddiaları olan bir insan hayatının belli safhalarında bu klasikleri yeniden okumak zorunda. Bu sadece fikir kitapları değil, bence başta edebiyat kitapları. Mesela bugün dünya klasikleri olarak anılan 19. yüzyılın romanları mutlaka her 10 yılda bir tekraren okunmalı. Dostoyevski’yi, Tolstoy’u, Balzac’ı böyle okumak lazım. Çünkü her okuyuşta yeni bir şeyler görüyorsunuz orada. Yeni ilhamlar alıyorsunuz.

Klasiklerin bence birinci ve vazgeçilmez tarafı romanlarla ilgilidir. Kendi edebiyatımız da aynı şekilde. Mesela Tanpınar’ı belirli aşamalarda tekrar okumak gerekir. Bu çok besleyici bir şey olur. İkincisi tabiki fikir kitapları, yine klasik kaynaklardan. Bu metinler çok çok önemli. Bence mihenk taşı 19. yüzyıldır ama 19. yüzyılın fikir tarihini anlamak için daha gerilere gitmek lazım. Ortaçağ felsefesini, Greko-Romen felsefeyi, İslam felsefesini bilmek lazım.

……………………………………………………………………….

Klasiklerden hangileri daha önemlidir? İsim zikretmek gerekirse.

19. yüzyılı bu kadar önemli yapan nedir?

Rus edebiyatının, İngiliz – Fransız edebiyatının büyük bir krizin ardından doğduğu söylenir. Ne dersiniz bu konuda?

Son 50-100 yıldır böyle büyük eserlerin çıkmaması büyük krizler yaşamadığımızdan mı oluyor?

Dünya klasikleri diye kabul görmüş bu saydığınız kitaplarla, doğu klasikleri; sözgelimi Bostan ve Gülistan, Şehname, sizce aynı kıymette midir?

Çağdaş yazarlardan edebiyat, sosyoloji, tarih alanlarında kimleri tavsiye edersiniz?

Sizin “Roman Dostoyevski ile başlamış ve bitmiştir.” gibi bir ifadeniz vardı.

Türk roman ve hikayeciliğinde kimleri takip edersiniz?

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?