OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

La Vie Devant Soi

Turgay Bakırtaş

Fransa’nın en saygın edebiyat ödülü kabul edilen Goncourt’un başlıca özelliği, bir yazara yalnızca bir kez verilmesidir. Nobel gibi yani. Buna rağmen bir yazar bu ödülü iki kez kazanmayı başardı. Ve yazarın bu başarısı ancak öldüğünde anlaşıldı. Daha doğrusu intihar ettiğinde. Doğrusunu söylemek gerekirse bir intihar mektubu yazmasaydı aynı ödülü iki kez kazandığı asla anlaşılmayacaktı.

Bilerek kafa karıştırdım; az daha geriden ve detay atlamadan anlatıyorum. Fransız yazar Romain Gary, Goncourt ödülünü kazanmış, müthiş üretken ve aynı derecede başarılı bir romancıyken, bir gün “kendisinden” çok sıkılır ve Emile Ajar takma adıyla yazmaya başlar. Bu isimle yazdığı romanları o kadar sevilir ki bu yazara da Goncourt verirler. Gary, “Ulan dur bakalım bu Goncourt’u kaç kere alabiliyoruz” diyerek Fosco Sinibaldi ve Shatan Bogat takma isimleriyle de romanlar yazar ama abartmanın âlemi olmadığını düşünen edebiyat ruhu, çizgiyi çeker.

Durun, bir bomba daha var: Üç tane takma adı olan Romain Gary’nin asıl adı da aslında takmadır! (Keşke buraya şu komik whatsapp emojilerinden koyabilseydim). Yazarın “en ama en gerçek” adı Roman Kacew’dir. Yaşadığı yılların Avrupa’sında (1914-1980) başa bela olan Yahudilik, Alman-Fransız savaşı vs. gibi sebepler yüzünden adını değiştirmiştir.

Yazının tamamını Okur’un 5. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?