OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Macbeth’e Açık Mektup

Bir insanı birkaç kehanetle alt üst eden, işlediği hainâne cinayeti başkalarının üstüne attıran, kralının çocuklarına baba katili oldukları iftirasını attıran ve olan bunca şeye rağmen övgülere gark olup, riyakar bir şekilde çalım satarak mahzun kralcılık rolünü oynamasını mümkün kılan o aşağılık şey ne? Midem bulanıyor Macbeth, midem!

Hakkında yazılanları henüz okudum. Doğrusu Shakespeare’in senin akıbetini bu kadar hazin resmetmesine içerledim. Lütfen seni bu kadar geç okuduğum için beni kınama, affeyle. Zira Tanrı affedenleri ziyadesiyle sever.

İlk bakışta hayatının fevkalade trajik bir şekilde kurgulanmış olabileceği intibaı insanda uyanmıyor değil. Fakat dikkatli bir nazarla bakıldığında muzip Shakespeare’in senin nezdinde bazı kıymetlerle nasıl da dalga geçtiği aşikar olacaktır. Senin gibi cesur, sadık ve efendi bir şahsiyeti; kuruntulu, korkak, bunalan bir kişiye götüren süreci içi sızlamadan nasıl inşa etti aklım almıyor. Seni pür-masum addediyor olsaydım, doğrudan Shakespeare’e küfürler savururdum …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

İbrahim Sucuoğlu

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?