OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Marshall Hodgson Aramıza Geri Döndü

Süleyman Ayan

Daha önceki sayılarımızda Hamit Kardaş’ın “yeniden yayınlanması gerekenler” bağlamında bahsettiği Marshall G. S. Hodgson’un Dünya Tarihini Yeniden Düşünmek isimli eseri, hakettiği güzellikteki yeni baskısıyla tekrar okurlarla buluştu.

Tekrar diyorum, çünkü eser anadilinde 1993’te yayınlandıktan sonra 2001’de Yöneliş Yayınları tarafından Türkçemize kazandırılmıştı. Ne yazık ki bu kıymetli eser yayınevinin kapanmasıyla uzun yıllar yeni baskı yapamadı, sadece -nadir de olsa- sahaflarda bulunabilecek bir hâle geldi.

Tam adıyla Marshall Goodwin Simms Hodgson’un ülkemizde bir şarkiyatçı olarak tanınması ünlü eserleri İslam’ın Serüveni ile başlamıştır. (Bu arada 3 ciltlik İslam’ın Serüveni çalışmasının Phoenix Yayınevi’nden yeni bir çeviri ile tekrar basıldığını not düşelim). Amerikalı tarihçiyi çağdaşlarından farklı kılan, oryantalist bakış açısından kendini ustalıkla sıyırması ve bütüne odaklanan sağlam bir mantık kurgusuna sahip oluşu.

Dünya Tarihini Yeniden Düşünmek üç kısımdan oluşuyor. Birinci kısımda küresel bağlamda Avrupa düşüncesi ele alınıyor. Avrupa’nın merkeze alındığı tarih ve fikir inşasına eleştirel bir bakış okuyucuyla paylaşılıyor. İkinci kısım, İslam’ın dünya tarihindeki yerine ayrılmış. Son kısımda ise, farklı tarih anlayışlarının üzerinde, daha kapsayıcı bir tarih yaklaşımı üzerine fikirler belirtilmiş.

Vadi Yayınları, uzun zamandır baskısı yapılmayan kitapları tekrar raflarda görme ümidimizi yeşertti, umuyoruz ki bu yolda güzel çalışmalar yapmaya devam ederler.

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?