OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Mesleklerin “Ruhunu” Anlamak İsterseniz: “Kolay Gelsin”

Kitaba konu olan söyleşilerin yapıldığı meslek erbaplarının temel özelliklerinden biri de mekânlarıyla hemhâl, hayat bulur olmaları. Öyle mekânlar var ki sırf fotoğraf çekilmeye gidilir; hikayesi yazılır, dinlenir.

Çocukluğumuzda var olan ama şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş, belki de yeterince değeri ve önemi bilinmemiş birçok meslek var. Bu mesleklerin kendi içlerinde öyle özellikleri var ki sadece bir meslek diyemiyorsunuz onlara. Bazı meslekler ayrışmayı, ayrıştırmayı, kutuplaşmaları bile engelliyor, aksine bir arada hayat sürmenin tarifsiz hazzına ortak ediyor. Adaleti aşılıyor, usta oluyor, mektep vazifesi görüyor, masumlaştırıyor.

Kitap Önyargı İstemiyor

1 Haziran 2012 – 14 Mart 2014 tarihleri arasında Agos Gazetesi’nde Rita Ender tarafından yapılan mesleklerine aşık, kendilerine atadan miras zanaat sahibi 90 meslek erbabıyla tadına doyum olmayan söyleşileri, İletişim Yayınları 2015 yılında okuyucularla buluşturdu. Kitabın üslubundaki duruluk, soru-cevap şeklinde olmasının sağladığı canlılık ve fotoğraflarla, sözlerle süslenen yapısı, zevkle, keyifle okunacak bir kıvama getirmiş.

Kitabı okuduğunuzda, söyleşi için seçilen insanların hayat tarzlarından, hayat kalitelerinden, insana önem ve hürmet etmelerinden ve şimdiyle mukayese edemeyeceğiniz seviyede meslek aşkı taşımalarından, din, dil, ırk ayrımı yapmadan ”adil” olmaya çalışmalarından o dönemin meslek erbabının oluşturduğu ahlak atmosferini anlayacaksınız. Söyleşileri yapan Rita Ender’in hayat yolculuğunun da etkisinin hissedildiği kitapta “acaba bu kitaptaki söyleşileri bir azınlığın yayıncılığını yapan Agos Gazetesi’nde yayınlandığı sırada okur muydum?” veya ”para verip alır mıydım?” sorularıyla okuyamıyorsanız, demek ki hâlâ biraz önyargı taşıyorsunuz. Çünkü kitap …………………………………………………………………………………………………………………….

Salih Yüzgenç

Etiketler
Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?