OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Mizahi Yüz’ümüz

İstanbul’un Yüzleri Serisi’nin her kitabında olduğu gibi bu kitapta da kullanılan görseller kitabı daha da ilgi çekici kılmış.

“İstanbul’un Yüzleri Serisi” kitapseverlerin malumudur. İstanbul’un 100 Hamamı, İstanbul’un 100 Efsanesi, İstanbul’un 100 Namazgahı ve buna benzer birçok kitap daha önceleri okuyucunun beğenisine sunulmuştu. Merve Ünver’in telif ettiği İstanbul’un 100 Mizah Dergisi isimli kitap serinin 80. kitabı olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Yayınları’ndan çıktı.

Osmanlı’da mizah dergilerinin serüveni Tanzimat’tan sonra başlıyor. II. Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte büyük gelişmeler yaşanıyor ve birçok dergi basın-yayın hayatına giriyor. Birinci Dünya Savaşı ve Milli Mücadele dönemlerinde de bu dergiler milli bilinci ayakta tutmak amacıyla çıkarılmış ve bu amaçlarına da ulaşabilmişlerdir.

İlk Mizah Dergisi Diyojen Değil

Her ne kadar ilk mizah dergisi olarak Diyojen bilinse de bu alandaki ilk yayın Terakki gazetesinin okurlarına ek olarak verdiği Terakki isimli mizahi gazete ekidir. Diyojen ise Türkçe mizah yayınındaki ilk müstakil çalışmadır. Kitapta bu ilk girişimlerden itibaren 1960 yılına kadar olan tarihsel dönemde Türkçe ……………………………………………………………………………………………………………………………..

Halil İbrahim Gürgenç

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?