OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Modern Eğitimi Sorgulayan Filmler

Abdullah Güner

Belirli bir mekânda, belirli bir zamanda, belirlenmiş ritüeller üzerinden, belirli bir müfredatın, belirli kişiler aracılığıyla kanun tarafından belirlenmiş kişilere aktarılmasını şart koşan modern zorunlu eğitim (bu kadar “belirli” olması şaşırtıcı doğrusu!), geçmişten bugüne dünyada en geniş yayılma alanına sahip eğitim biçimi olarak karşımıza çıkıyor.

200 yıllık bir maziye dayanan modern eğitimin ilk nüvelerini 16. yüzyıldan itibaren Batı’da, kilisenin kontrolündeki okullarda görmeye başlıyoruz. Bu okullarda katı disiplin içeren, uslu ve itaatkâr çocuklar yetiştirmek amacıyla yatılı bir eğitim uygulanıyor, bu eğitimle çocuğa, aileye ve öğretmene belli bir misyon yükleniyordu. Fransız Devrimi’nden sonra eğitimin kontrolü devletin eline geçiyor ve modern okullarda çocuğu tek tipleştiren, zorunlu, laik, parasız, ideolojik eğitime başlanıyor.

Modern Okul Sisteminin İflası

Beyazperde Karatahta kitabı, farklı ülke, dil ve kültürlerde üretilmiş, çoğunluğu eğitim ortamlarında çekilmiş; öğretmeni, öğrenciyi ve genel olarak eğitim sistemini merkeze alan 20 sinema filmi üzerinden modern eğitim sisteminin eleştirel okumasını yapıyor. Kitapta yapılan en önemli tespitlerden biri ise sorun her yerde yaşanıyorsa yapısal bir sorunun olduğu ve pansuman tedbirlerle, yama çarelerle değil; yapısal ve sistematik çözümlerle hareket edilmesi gerektiği. Ana felsefesiyle taklidi aşamayan ithal Türk eğitim sisteminin kendi tarihsel ve kültürel derinliği ile bize özgü felsefi derinlikte bir inşa görevi görecek ve Batı’ya alternatif üretecek bir yapıya kavuşması için taşları yerinden oynatması elzem.

Yazının tamamını Okur’un 4. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?