OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Mürekkebi Zehir, İçeriği Zehir Kitaplar

Aile ve öğretmenlere düşen şey çocukların ellerindeki kitapların içeriğine daha hakim olmak. Çocuk tek başına iken ne okuyor, neye ilgi gösteriyor, bunları takip edip bir şekilde onları daha doğru metinlere yönlendirmek öğretmenlerin ve ailenin görevi.

Birkaç hafta önce sosyal medyada bir genç arkadaşın serzenişi vardı. Bazı kitapların içerisinden bazı parçalar alınmış ve “Çocuklara nasıl bu kitapları okutursunuz?” diye bir soru sorulmuştu. Geçen hafta Yeni Şafak’ta çıkan bir yazı ile bu mesele biraz daha gündeme oturdu.
Esasen durum çok yeni değildi. İki – üç senedir kitap fuarlarında, hem de kendisinin daha “muhafazakar” olduğunu söyleyen kitap fuarlarında, genç kızların ve delikanlıların metrelerce hatta yüzlerce metreye varan imza kuyrukları, fotoğraf çektirme sıraları, çığlıklar bağırtılar, bu konuya dikkat çekiyordu.
Kendinden Emin Amatör Yazarlar
Konuyu kısaca özetlersek ben Wattpad kitapları diyeyim siz anlayın. Sektöre çok ciddi hareketlilik getiren ve sayıları onu bulmayan yayınevinin büyük bir girdi sağladığı aşikar olan bu kitaplar ne yazıkki gençlerin nefsani duygularını kırbaçlıyor ve onları bir nefsi okuma yoluna sokuyordu. Bu da yeni değildi aslında. Çok zamandır yurtdışında gördüğümüz, buraya gelmesini de hiç istemesekte geleceğinden emin olduğumuz bir akımdı bu.
Genç yetişkin kitapları arasında tırnak içerisinde “genç kız” kitapları olarak adlandırılabilecek kitaplar bunlar. İçinde ne yazıkki nefsani ve erotik kısımlar bolca mevcut. Çocukların duygularını kamçılayan metinler bu kitaplarda çokça yer alıyor. Ayrıca kitapların daha doğrusu metinlerin çok hızlı yazılması edebi açıdan da kitapların çok basit düzeyde kalmasına yol açıyor. Çok yoğun olmayan hatta “olmayan” bir editöryal süreç yaşanınca kitaplar neredeyse olduğu gibi yayınlanıyor. Yani kağıdın üstünde bazı siyah mürekkep izleri. İşin kötüsü hem kendisi hem etkisi zehirli. Bir yayıncının “ben şimdiye kadar Wattpad yazarları kadar kendisinden emin bir yazar görmedim” demesi ……………………………………………………………………………………………………………………………

İhsan Sönmez

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?