OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Nasihate Gelmeyeni Hikayelere Çağırmak

İyi niyeti yüzünden kuyuya atılanı, iyi niyeti düşmeden tutar. İyi niyetimiz İsmail’imizdir. İyi niyetimizin kurbanı biz olamayız bu yüzden. İyi niyet bizim kurbanımızdır.

Genellikle; ergenlerin hatası “çok” olur, yetişkinlerin hatası “büyük” olur…

İnsan yaşamının en tekinsiz yıllarının ergenlik yılları olduğunu söylüyorlar. Bazen ben de söylüyorum. Hata ediyorum. İnsan; hayatı boyunca ne yapacağı belli olmayan yegâne varlıktır çünkü. İyi başlayan hikâyesini kötü, kötü başlayan hikâyesini iyi bitirme eğilimindedir. İnsan her şeye meyillidir. Sadece iyilik ve güzelliğe meylettiği zaman yardım görür. İlahi yardım. Bu yardım sayesinde belki de iyi insanların aşama kaydettiğini, kötülüklerle arasını açtığını ve kötülüğü tanıyıp yerdiğini görebiliriz.

Herkes Allah’a sığınır, hain haine, kötü kötüye sığınır. Kötülüğe sadece kötüler yardım eder. İyi niyetin insanı kötülüğe ittiğini söyleyenler şu meşhur “cehenneme giden yol iyi niyet taşları ile döşelidir” lafıyla sözlerini süslüyorlar. Onlara inanmıyorum. İyi niyeti yüzünden kuyuya atılanı, iyi niyeti düşmeden tutar. İyi niyetimiz İsmail’imizdir. İyi niyetimizin kurbanı biz olamayız bu yüzden. İyi niyet bizim kurbanımızdır.

Ergenler için anne baba ya da eğitimci bir bütün olarak nasihatin ta kendisidir. Sert bir dil, anlayışsızlık, olumsuz beden dili; tek tek iyi niyetin içindeki sözcükleri alıp kötülüğün bahçesine şutlar. Ergenlik dönemi, iyi ve kötü arasındaki çizginin en çok belirtilmesi gereken dönemdir. Sistemler, piyasalar ve kötülerin bizatihi kendileri ………………………………………………………………………………………………..

Ayşegül Genç

 

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?