OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Neden Bizim de Özlü Kitap Sözümüz Yok?

Evliya Çelebi, padişahın (4. Murat) huzurundadır. Padişah Evliya’ya lazım olan bazı kitapların verilmesi için “hazine”ye bir yazı yazar, hem de kendi eliyle. Dikkat buyurulsun, kitabın istendiği yer “kütüphane” falan değildir, “hazine”dir! Demek ki onlar kitabın korunduğu yeri hazine saymışlar, “hane” değil!

“Seneca, Montaigne, Voltaire, Francis Bacon, Lord Dudley, Scilus, Longfellow, Carlyle, Samuel Johnson, Herbert Spencer, Ovidius,  J. ferry, Dale Carnegie, Anatole France, Konfüçyüs Herrik, H.Fletcher, Bulwer – Lytton, Bouee, Horace, Rusuf Chodte, Alphonse Daudet, Heinrich Heine, Roosevelt, Sir William Davenant, Churchill, John K. Bangs, John Milton…”

Bunlar kim mi? İnternette, bir arama motoruna (mesela Google) “kitap hakkında özlü sözler” yazıp da enter’a bastığınızda her hangi bir sayfada, kitap hakkında özlü sözleri olan kişiler. “Bunların içinde neden bir tane bizden birileri yoktur?” diye sorabilirsiniz. İnternette bu başlıkla yaptığınız aramalarda karşınıza çıkan her sayfaya bakın, sonuç değişmiyor. İki, üç, bilemedin beş, hadi olsun sekiz-on isimle belki karşılaşırsınız.

Hayat boyu adlarını duymadığımız ve muhtemelen hiçbir zaman da duymayacağımız bunca adam, kitaplar hakkında özlü konuşmuşlar da bizden Allah’ın bir kulu, bu kişiler arasına girecek sıklıkta bir söz söylememiş mi? Söylemiş de biz mi bilmiyoruz? Eğer söylemişse neden internette görmüyoruz, birileri internette yayınlamıyor diye mi? Kitap okumayan bir toplum olduğumuz için “nasıl olsa atalarımız da okumamıştır! Okumayan adamın sözü mü olurmuş” mu diyoruz? “Atalarımızın kitap hakkında özlü sözleri var ama bu sözlerin özlü söz değeri mi var canım?” mı diyoruz? Birileri………………………………………..

Dursun Ali Tökel

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?