OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Neler Oluyor Bu Hayatta?

Mine Okur

Şili’de Yerli ve Milli Kültüre Yatırım

Editorial Amanuta Şilili iki kuzen Ana María Pavez ve Constanza Recart tarafından kurulmuş resimli kitaplar yayınlayan bir yayınevi. Ancak son dönemde Güney Amerika halk hikâyeleri ve tarihi üzerine çıkarmaya başladığı kitapları ile dikkat çekiyor.

Gerçek sembollere, hayvanlara ve bitkilere yer veren eserlere ve klasik çocuk hikâyelerinin Güney Amerika versiyonlarını bu yayınevinde bulmak mümkün. Çocuklarının kendi kültürlerine ait bir edebiyat ile büyümediğini not eden Pavez, yayınevini açarlarkenki hedeflerinin Şilili çocuklara bu imkânı vermek olduğunu söylüyor. Öte yandan Ragazzi Ödülü’nü kazanan ve mülteci bir çocuğun hikâyesini anlatan Marwan’s Journey’nin (Marwan’ın Yolculuğu, henüz Türkçeye çevrilmemiş) 7 farklı dile çevrilmesi ile beraber yayıncılar hedeflerini genişletmeye karar vermişler. Yeni hedefleri ise farklı kimlikleri en doğru şekilde Şilili çocuklara aktarabilmek.

İspanya’da Sesli Kitaba İlgi

Vintage Español Yayınevi’nin yayın yönetmenliğine getirilen Cristóbal Pera’nın ilk hedeflerinden biri İspanyolca dilde yazılan kitapları arttırmak. Bu amaçla dünyanın dört bir yanındaki İspanyolca dilde yazacak yazarları ikna etmeye çalışan Pera, daha önceleri New York’ta Wylie Agency España için çalışırken 20 yeni Latin Amerikalı yazarı edebiyat dünyasına kazandırmıştı. Basılacak kitapların konularının çeşitlilik göstereceğini söyleyen Pera, özellikle Latin okuyucu kitlesi için daha fazla kitap basmayı hedefliyor.

İspanyol edebiyatı için önemli bir diğer haber ise İspanyolca audio book’lara (sesli kitap) ilginin artması ile ilgili. Özellikle Amerika’da daha fazla İspanyolca sesli kitap olması isteniyor. Küçük büyük birçok yayınevi onlara gelen bu talepleri çoktan değerlendirmeye ve listelerine yeni İspanyolca sesli kitaplar eklemeye başlamışlar bile.

Yazının tamamını Okur’un 4. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?