OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Neler Oluyor Hayatta?

Ayşe Tuğba Silahtar

BREZİLYA

Kitap Kritiklerini Mahkumlar Yapıyor

Bir araştırma sonucu Brezilya’da hapishane mahkumlarının dışardaki insanlardan 9 kat daha fazla kitap okuduğu ortaya çıktı. Ulusal Adalet Konseyi (CNJ)’nin verdiği karar ile yazdıkları kitap inceleme metinleri sayesinde mahkumlar ceza indirimi alabilecek. Onlara kitap ulaştırabilmek ve eleştirel yazı ile okuma dersleri vermek için Brezilyalı yayınevi Editora Carambaia ve reklam ajansı Artplan ortak bir kampanya başlattı. “The Prison Reviews” adını taşıyan kampanyada Carambaia Yayınevi’nden gönderilen kitapları okuyan mahkumlar hem inceleme ve eleştiri yazıları ile kendilerini deniyorlar hem de ceza indirimi alıyorlar. Mahkumların hazırladıkları metinler de yayınevinin radyo spotu veya basın ilanları gibi iletişim portallarında metin yazarının adı da verilerek değerlendiriliyor.

FRANSA

Kısa Hikâye Otomatları

Fransa’nın Grenoble şehrinin 14 noktasına kısa hikâye otomatları yerleştirildi. Yerel müze, resmi binalar, tren istasyonları gibi insanların sıkça uğradığı mekanlara konan bu makinelerde 100.000’den fazla orijinal kısa hikâye bulunuyor. Bu hikayeler ise dünyanın çeşitli yerlerinde kısa hikâye yarışmalarından geliyor. Daha önce Amerika’da da gerçekleştirilmiş olan bu projenin amacı ise sesini duyurma imkânı bulamamış yazarları uzak coğrafyalara taşıyabilmek. Bu sayede örneğin Asyalı bir yazar Amerika veya Avrupa’da okunabilecek yahut Amerikalı bir yazar Afrikalı okurlar tarafından tanınabilecek.

NİJERYA-İTALYA

Afrikalı Yazarlara Ulaşmak Artık Daha Kolay

Nijeryalı Publiseer isimli dijital yayın platformu, İtalyalı bir ebook toplayıcısı ile anlaştı. “Afrikalı insanların hayal gücü ve yaratıcılığını desteklemek ve tüm dünyaya göstermek” amacı ile yola çıkan 2 firma, Afrika edebiyatının çeşitli eserlerini tüm dünyada okunur kılmayı umuyor. Bu anlaşmadan önce de Publiseer, hepsi Afrikalı yazarların eseri olan yaklaşık 100 tane kitabı 400’den fazla global platforma dağıtarak 100 ülkeye ulaştırmıştı. Bu anlaşma ile de StreetLib 70 online mağazayı da Publiseer’ın dağıtım aağına eklemiş oldu.

Yazının tamamını Okur’un 6. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

 

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?