OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Neler Oluyor Hayatta?

Ayşe Tuğba Silahtar

MISIR

Modern İpek Yolu

Geçtiğimiz Haziran ayının sonlarında Kahire’de “ Yeni İpek Yolu’nda Edebi İnovasyon” (“Literary Innovation on the New Silk Road”) isimli Arap-Çin Edebiyat Forumu gerçekleştirildi. Çin, Mısır, Cezayir, Irak, Kuveyt, Sudan, Yemen ve daha birçok ülkeden yazarların bir araya gelmesi ile gerçekleştirilen forumun amacı Arap ve Çin toplumları arasında bir köprü kurmak ve kültürel bağları edebiyatın da yardımıyla güçlendirmek. Forum adını geleneksel İpek Yolu’ndan almasına rağmen sadece ticari olmayan bu modern İpek Yolu’yla, iki lisan arasındaki etkileşimin ve çevirilerin artması, edebiyatların birbirlerine tanıtılması hedefleniyor.

KANADA

Kanadalı Kitapçılar Birliği

Kanadalı Kitapçılar Birliği (CBA – Canadian Booksellers Association) ilk olarak 1952 yılında kurulmuş, ancak finansal sorunlar nedeni ile 2015 yılında kapanmıştı. Ülkenin birçok yerinden bağımsız kitabevleri, benzer bir birliğin tekrar kurulması için kendi aralarında bir komite oluşturdular bile. Komitenin üyelerinden ve Ella Minnow Çocuk Kitabevi’nin sahibi olan Heather Kuipers yeni bir derneğe olan ihtiyaçlarını “Kanada Kitapçılar Birliğini çok özlüyoruz. Yayınevleriyle, yazarlarla, hatta devletle aramızda aracılık yapacak ve kitabevlerinin milli kültürümüz içinde nerede olduğunu açıklamaya yardım edecek bir birliğine ihtiyacımız var.” sözleri ile açıkladı

AVUSTURALYA

Avusturalya’da Çeviri Kitaplar Artışta

Avusturalya’da bir çeviri kitap furyası başlamış gibi görünüyor. İskandinavyalı suç romanlarının çok sevilmesi gibi zaten alışılmış olan manzaraların ötesinde, Macarca ve Polonyaca’dan çevrilen kitaplar da Avusturalyalı okurlar tarafından ilgiyle karşılanıyor. Latin Amerika, Orta Doğu ve Asya coğrafyasından gelen kitaplarda cabası. Bu durum hem Avusturalya’da dünyanın çeşitli yerlerindeki kültürlere olan ilginin arttığını düşündürtürken, iyice bakıldığında Avusturalya’da gitgide büyümekte olan göçmen toplumun etkisinin olabileceğini de hatırlatıyor.

Yazının tamamını Okur’un 7. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?