OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Niçin “Her Şey İçin Çok Geç”

Suavi Kemal Yazgıç

Bir şair olarak Bülent Parlak’ın bazen hayata sımsıkı tutunan bazen de onu yere çalıp üzerinde zıplayan, söküp içinde ne olduğuna bakan ve öylece bırakan bir tarafı var. Çocuksu yahut naif diyemeyeceğim ama “çocukluğunu” unutmamış bir vizyon. Bu yüzden de onun şiirlerindeki kelimeleri ne kadar bilsem de şiirinde “ilk defa” görmüşüm gibi şaşırıyorum. Evet, Bülent Parlak bildiğim kelimeleri “bilmediğim” bir hâle sokmayı başarıyor şiirlerinde. Onun yazdıklarını böylesine genç, diri, canlı tutan da bence bu özelliği.

Sahicilik Arayışı Olarak Ben

Bülent Parlak, şiirinde “ben” dedikçe, herkese ait bir şeyler okuyorum. Yine de “homojen” bir biz değil onun anlattığı, bir idealizasyon olarak da bir nostalji nesnesi olarak da kullanmıyor o “ben”i. Bir sahihlik, sahicilik arayışı olarak görüyorum ondaki “beni” ve eleştirse de övse de o sahicilik arayışının mekânı oluyor “ben”.

Delikanlıca bir jest var Bülent Parlak’ın şiirinde, hem deli hem kanlı canlı. Bir yandan hayat bilgisi dersini asıp ikmale kalan bir yandan da hayat okulundan yıldızlı pekiyi alan bir delikanlı. Ancak yıldızlı pekiyi bile kurtarmıyor bu delikanlıyı. Yine en başa dönüyor ve bütün öğrendiklerine rağmen aynı hataları yapmaya devam ediyor. Tam tepeye çıkarılmışken kaya yokuşun başladığı noktaya kadar yuvarlanıyor zira. Niçin Her Şey İçin Çok Geç diye sorarsanız benim bulduğum cevap bu en azından.

düşmanlardan yardım dilenilen çağda

bazen soruyor kendine kalinka

hayat dizine yatamadıklarımıza bir şey anlatmamamız gerektiğini

ne zaman bana da öğretecek

çünkü

kolay zaferlerden başı dönenlerin ve

her şeyi bir anda çok sevenlerin, her şeyi bir anda yok sevenlerin arasında

Bir gün yanımızda birbirimiz olmadan öleceğiz

Yazının tamamını Okur’un 6. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?