OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Okumak Kendi Cümlelerini Aramaktır

Kitap okumak için liste isteyenlere böyle bir liste veremeyeceğimi, herkesin listesini kendisinin oluşturacağını, liste arayışıyla doğru bir yerden başlamadıklarını söylerim. 

Okumakla ilgili etkinliklerde sormayı sevdiğim bir soru var: “Kur’an’da ilk emir nedir, biliyorsunuz, peki son emir nedir, biliyor musunuz?” Çoğu cevap olarak son inen ayetleri hatırlamaya çalışıyor. Bu sorunun kesin bir cevabı var mı, emin değilim. Ama benim bir cevabım var ve o da ilk emir gibi “Oku” emrini muhtevi; İsrâ Suresi 14. Ayet: “Oku kitabını! Bugün hesap sorucu olarak sana nefsin yeter.”

Okumakla başlayan hayat maceramızın akıbetini, okumakla sonlanacak bir kitabın elimize tutuşturulmasıyla bileceğiz; ayet bize bunu söylüyor. Hayat bu açıdan iki “Oku” arasında geçen bir tahrir işidir. Tahrir yani yazmak… Hepimiz kendi kitabımızı kaleme alan yazarlarız. Okur-yazarlık kavramına bir de buradan bakmak gerekiyor sanırım.

Başlayan her yeni gün önümüze bembeyaz bir sahife açıyor. Bizler yaptığımız, ettiğimiz ve eylediğimizle o sayfayı dolduruyoruz. Ne yazıyoruz hayat kitabımızın sayfalarına? Tabii ki okumalarımızın sonucu eriştiğimiz, bulduğumuz ve sahiplendiğimiz cümleleri. O yüzden okumayı ister özel anlamda ister etrafımızdaki ayetleri okumak anlamında alalım, kendi cümlelerini aramak olarak nitelendiriyorum.

Tahrir ve Hürriyet

Okuyarak bulduğumuz cümleler bir anlamda kendimize ait muradın şifreleridir. Tahrir kelimesinin bir anlamı da hürriyete kavuşturmaktır. Başkalarının kitaplarında, başka anlam örgüleri içerisine hapsolmuş cümlelerimizi arar, bulur ve kendi özgünlük ve özgürlüğümüzün delilleri haline getiririz. Doğrusu bu kolay bir şey değildir. Muhatap olduğumuz her kitap yazarının kendine ait anlam dünyası farklıdır. Bu dünyada bir binanın taşları gibi örülmüş cümlelerin bizim olduğunu kim söylemiş ki? Ne gam; yazılmış ve başkalarına sunulmuş her kitap ifşa edilmiş bir okuma ganimeti ya da ortaya saçılmış bir tür yolculuk mezadıdır. Bu sergilenenden herkesin kendine akraba bir şey bulması, alması mümkündür, yeter ki arz doğru zamanda, doğru taleple buluşsun.
Okumak, sahibinin elinden kurtulup ortaya düşmüş cümleleri sahiplenmek, sahiplendiğimiz cümleleri kendi hayat kitabımızın satırları haline getirmektir. Kitabımızın satırlarına dercettiğimiz cümleler yaşamakla eş zamanlı belirdiğinde bu güzel bir telif işi olmaktan öte yüzümüzde ışıltı olarak da belirir. Işıltı bize hastır, çünkü muradımızın hasadıdır. Okuduğumuz her kitapta aradığımız o hasat ………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Mehmet Lütfi Arslan

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?