OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Okur 10. Sayısı ile Karşınızda!

Okur’un 10. sayısı ile huzurlarınızdayız.

Bu sayımızda iki önemli dosya ile sizleri selamlıyoruz. İlki ve ana dosyamız yazarlığın bir meslek olup olmadığını, dolayısıyla ev geçindirebilme potansiyelini sorguluyor. Bir taraftan milyonlarca kitap satışı yapıp tabir-i caizse köşeyi dönenler var, diğer taraftan belki 30 yıl bir eserin oluşması için emek verip geçinmek için başka işler yapmak zorunda kalanlar var.

Diğer taraftan da uzun yıllardır çok satan usta bir yazarımız “Daha bu yıl telifle geçinebilecek seviyeye geldim.” demişti. Peki nasıl oluyor da yazarlık bir geçim kaynağına bu kadar zor dönüşebiliyor. Edebiyat tarihimizin ustaları telif konusunda neler yaşamışlar, bugün mevcut durum nasıl? Bir de işin yayıncı boyutu var elbette. Hepsi ve daha fazlası Halil Solak ve İslâm Dalp’ın katkılarıyla sizi bekliyor.

Mini dosyamız ise Türkçenin en güzel seslerinden Refik Halid Karay üzerine oldu. Bunu diğer sayılarda da devam ettirmek istiyoruz.

Orta sayfa söyleşimizi bu sayıda İsmail Kara Hocamızla yaptık. Akademi ile deneme yazarlığı arasındaki gizli gerilimi ve dilin bütün imkanlarını yazıda nasıl kullanabileceğimizi sorduk. Bu söyleşiden sonra Naime Erkovan, Özgür Kavak, Gökhan Ergür, Afife Küçükbenli ve Adnan Elmasoğlu ile sohbetlerimizi de okumanızı öneririz.

Okur yine çevirilerden kitap inceleme yazılarına, haberlerden çocuk edebiyatına; tarih, felsefe, psikoloji, sanat, bilim başta olmak üzere pek çok alanda birbirinden kıymetli yazarlarla 174 kitaptan bahsederek 80 sayfalık dolu dolu bir içeriği sizlere sunuyor. Biz her sayıyı büyük bir heyecanla hazırlıyoruz, umarız siz de aynı heyecanla okuyorsunuzdur.

Daha güzel sayılarda buluşmak temennisiyle… Bize lütfen görüşlerinizi yazın: okur@okurdergisi. com

Latest comment
  • Selam, yeni çıkacak her sayı için beni bilgilendirir işiniz..
    Meil adresim
    polat.lokman@gmail.com
    Selam ve başarılar..
    Lokman Polat

Yorum yapmak ister misiniz?