OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Okur 12. Sayısıyla Huzurlarınızda!

12. sayımızla huzurlarınızdayız.

Bu sayımızda iki önemli dosya ile sizleri selamlıyoruz. İlki ve ana dosyamız Anadolu’da mektep ve ocak olmuş kitabevlerinin işlevi ve bugüne yansıyan kısmı üzerine. Malumunuz, bu kitabevleri sadece bir ticarethane değil aynı zamanda kültür aktarımını sağlayan değerli muhitler. Bir kısmı ayakta, direniyor; bir kısmı ise artık yok. Direnenler sizin vesilenizle direnebilecek… Turgay Bakırtaş’ın hazırladığı dosyamız son derece zengin ve doyurucu metinlerden oluşuyor. Atlamamanızı öneririz.

İkinci dosyamız ise her yılın son sayısında yaptığımız ve artık gelenekselleşen yılın en dikkat çeken kitapları seçkisi. 2019’da yayınlanmış 12 ayrı kategoride kitapları Okur’un yazarları sizler için titizlikle seçti. Bir anlamda yılın muhasebesi yapıldı.

Orta sayfa söyleşimizi bu sayıda Boşnak Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Cemalettin Latiç ile yaptık. Aliya İzetbegoviç ile dostluğuna, iki dil arasındaki köprülere ve eserlerine değindik. Latiç’in Türkçedeki değerli eserlerini de hatırlatmış olduk. Diğer söyleşilerimiz Fatih Baha Aydın, Güven Adıgüzel ve Gül Türkmen yapıldı.

Bu sayımızda aramıza katılan yeni yazarlarımız var: Erkan Şimşek, İsa Karaslan, Okan Erdağı, Ramazan Maden… Umarız yazıları uzun soluklu olur.

Okur yine birbirinden değerli kitap inceleme yazılarından haberlere, dosyalardan söyleşilere, çocuk edebiyatından tarih, felsefe, psikoloji, sanat, bilime kadar, pek çok alanda nitelikli yazılar sunuyor. Bu sayıda 204 kitaptan bahsederek 84 sayfalık dolu dolu bir içeriği sizlerle buluşturuyor. Biz her sayıyı büyük bir heyecanla hazırlıyoruz, umarız siz de aynı heyecanla okuyorsunuzdur.

Bize görüşlerinizi yazmak ve katkıda bulunmak isterseniz mail adresimiz şöyle: okur@okurdergisicom

Daha güzel sayılarda buluşmak temennisiyle…

Bu sayımıza katkı veren yazarlarımız:

Abdullah Harmancı  Ali Ayçil  Ali Berkay  Ali Birinci  Ayça Örer  Ayşe Tuğba Silahtar  Ayşegül Genç  Büşra Mercan  Cemalettin Latiç  Dursun Ali Tökel  Ercan Yılmaz  Erkan Şimşek  Esad Mücahit Eskimez  Fatih Baha Aydın  Fatma Kebire Gündüz  Feyza Kartopu  Gökhan Gökçek  Gül Türkmen  Gülnur Yıldız  Güven Adıgüzel  Halil Solak  Hamit Kardaş  Hatice Sarı Tan  İsa Karaarslan  İslam Dalp  İsmail Güleç  Kâmil Büyüker  Kemal Sayar  M. Fatih Kutan  Mehmet Lütfi Arslan  Merve Akbaş  Muhammed Murat Tutar  Murat Bozkurt  Mustafa Bozoklu  Mustafa Çiftci  Mustafa Kirenci  Mustafa Özel  Okan Erdağı  Rabia Gülcan Kardaş  Ramazan Maden  Sinan Özgenç  Suavi Kemal Yazgıç  Süleyman Ragıp Yazıcılar  Şeyma Subaşı  Turgay Bakırtaş  Yunus Emre Tozal  Yusuf Korkmaz  Yusuf Temizcan  Yusuf Turan Günaydın

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?