OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Peki Sizin İlk 5’iniz Hangileri?

Okur’un 3. sayısını sizlere sunmanın mutluluğu içerisindeyiz. Geri dönüşlerden anlıyoruz ki Okur, şimdiden kültürel hayatımızda önemli bir boşluğu doldurdu ve yerini sağlamlaştırdı. Katkı sağlayan herkese ayrı ayrı şükran borçluyuz.

Bu sayımızda bir soruşturma dosya hazırladık. Farklı dünya görüşlerinden yayınevlerinin editörlerine “Sizin ilk 5’inizde hangi kitaplar var?” diye sorduk. Şaşırtıcı sonuçlar çıktı ortaya. Herkesin ötekinin sesine sağır olduğu bir dünyada, “O’nu” dinlemenin ne denli önemli olduğunu tekrar vurgulamak istedik. Keyifle okuyacağınızı umuyoruz. Sizin ilk 5’inizi de merak ediyoruz. Bize yazar mısınız?

Orta sayfa söyleşimizi Mustafa Özel ile yaptık. Kağıt para, ulus ve romanın nasıl aynı cümlenin içinde sıralandığını merak ediyorsanız söyleşinin tamamını okumalısınız. Ayrıca Beyoğlu’nun en eski sahaflarından Emin Nedret İşli ile yaptığımız söyleşiyi de atlamamanızı öneririz.

M. Fatih Andı klasikleri sorgulayan çok güzel bir yazı yazdı. M. Lütfi Arslan ise “Her kitabı Okumalı mıyız?” diye sordu. Suavi Kemal Yazgıç yine kitap isimlerinden yola çıkarak “Çirkin Kitaplar”ı kaleme aldı. İsmini buraya sığdıramayacağımız kadar geniş yazar kadromuz farklı pencerelerden kitapların büyülü dünyalarını aralamaya çalıştılar.

Onlarca köşe ve bölümle, çeviri metinler ve haberlerle, kitap tahlil ve inceleme yazılarıyla zengin bir içerik sunmayı hedeflediğimiz bu sayıda 319 kitaptan bahsetmişiz.

Görüşlerinizi okur@okurdergisi.com’a gönderirseniz çok memnun oluruz. Daha iyi sayılarda buluşmak dileğiyle.

***

Not: Yazarlarımızdan İhsan Sönmez’i 2. sayımızdan hemen sonra kaybettik. Çok üzgünüz. Son yazısını Okur’a yazmıştı. Bilgisayarda yazamayacak kadar rahatsız olmasına rağmen sözünü tutmak istediği için yazısını dikte ile göndermişti. Biz güzel bir insan olduğuna şahidiz. Mekânı âli olsun.

Yusuf Temizcan

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?