OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Peygamber’i Şiirle Sevdiren Kitap

İsmail Güleç

Sevgili Barış,

Bana şiiri çok sevdiğini ama bazen anlayamadığını söylerdin. Senin gibi teknik bir iş yapıp şiiri seven insan sayısı pek fazla değil. Ayrıca senin peygamberimizi de çok sevdiğini biliyorum. Allah’ın sevgili kulu imişsin. Senin derdine çare olacak bir ilaç buldum. Fatih Andı’nın Şiirin Ufku Hz. Peygamber’i Şiirle Sevmek.

Bu kitabı okuduktan sonra hem çağdaş Türk şiirini ve şairlerini hem de Hz. Peygamber’i daha yakından tanıyacaksın. Biliyorum, kitabı hemen alıp okumak isteyeceksin. Ama ben yine de sana ön bilgi kabilinden kitap hakkında bir şeyler söyleyeyim.

Hem Şiirsel Hem Akademik

Kitabın yazarı senin gibi bir akademisyen. Alanında ülkemizin önde gelen hocalarından biri, Prof. Dr. Fatih Andı. Bilirsin, ben okumadığım kitabı tavsiye etmem, hakkında da konuşmam. Kitabı ben de okudum ve çok beğendim. Kitap eskilerin deyimiyle selis, yani çok akıcı bir üslupta yazılmış, rahat okunuyor. Yer yer kullanılan şiirsel ifadeler ise metne ayrı bir güzellik katmış. Hem şiirsel dil kullanıp hem akademisyenlerin tarafsız kalmaya çalışan o soğuk ve kuru üslubunun tuzağına düşmemek kolay bir iş olmasa gerek. Ayrıca cümleler çok sağlam, bir kelimeyi ne çıkarmak ne de ilave etmek mümkün. Bizlere sıkıcı ve yorucu olmayan akademik metinler yazılabileceğini göstermiş Andı bu kitabında. Böyle bir kitap yazacak akademisyen sayısı çok yok maalesef güzel ülkemizde. Bırak fen ve mühendislik ile ilgili kitap ve makaleleri Türkçe eğitimcileri ve edebiyatçılar arasında da böyle güzel yazanların sayısı çok az. Bir çocuğa on iki yıl Türkçe dersi verip de de daların, kilerin, mi muların nasıl yazılacağını öğretemeyen bir başka ülke var mıdır, bilmiyorum. Neyse, biz yine konumuza, kitaba dönelim.

Yazının tamamını Okur’un 5. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?