OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Romanlar Yalan Söylemez

Gülay Özlen Lekesiz

Önceleri ekonomi, siyaset, toplum üzerine yazılmış kitapların çok daha ciddi konulara sahip ve bu yüzden de çok daha önemli olduğunu düşünürken, bu fikrimi değiştirmeme sebep olan şey hayatın bana sunduğu tecrübelerdi. Bu arada zannetmeyin ki roman okuyan biri değildim, sadece okumayı sevdiğim türün bir değeri olmadığını ve keyfi bir uğraş olduğunu düşünüyordum o kadar. Tecrübelerim sonucunda ise daha ciddi konuları ancak roman okuyarak anlayacağımı fark ettim. Çünkü romanlar içinden çıktığı toplumu yansıtan detaylı bir belge niteliği taşımaktaydı.

Yazarla Başbaşa

Romanlarla bir toplumun ekonomisini, sanata bakışını, inandığı dini yaşama şeklini yani içinde bulunduğu olaylara karşı geliştirdiği refleksi anlamak oldukça kolaydı. Bu bana ne mi kattı? Hem düşünsel dünyamı genişletti hem kilometrelerce uzağa gitmeden bir toplumu anlamamı sağladı. Yani bir insanın birebir iletişim kurarak sağlayacağından çok daha fazla karakteri, dolayısıyla onların çevrelerini, yaşam tarzlarını, hayat mücadelelerini ve hayata karşı duruşlarını da öğrenme fırsatı sundu. En önemlisi de yazar ile başbaşaydık ve onun anlatmak istediğini anlayıp anlamamak bana kalmıştı. Halbuki anlamamak ya da anlamazlıktan gelmek bazen en kolay olanıydı ama insan, anlamak ve anlaşılmak için buradaydı.

Hayatta, iyi insanları karşımıza alıp kendilerini anlatma imkanı verirken, kötü insanlara konuşma fırsatını bile belki de hiç vermedik. Haklı olarak! Ama bu bizim kötülerden kurtulmamız için bizlere bir çözüm sunmuyordu ve kurtulmak için anlamak; anlamak için ise empati kurmak gerekiyordu. İşte romanlar bize böyle tarifsiz bir tecrübeyi yaşatıyorlar. Roman farklı bir dünya ve o dünyada her yere gidersiniz, herkesle konuşursunuz, aklınızdan bile geçiremeyeceğiniz bir olayın tam ortasında bulursunuz kendinizi.

Yazının tamamını Okur’un 7. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?