OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Sırtında Felsefe Taşıyan Hamal

Los Angeles limanının hamalları, yıllar boyunca iş arkadaşlarının çok önemli bir yazar ve filozof olduğunu bilmeden çalışmışlar.

“Genellikle, bir şeyi sevdiğimiz zaman, o şeyi bizimle beraber sevecek taraftarlar aramayız; aksine, sevdiğimiz şeyi seveni rakip ve mütecaviz olarak görürüz. Fakat bir şeyden nefret ettiğimiz zaman aynı şeyden nefret eden taraftarları daima ararız. Haklı bir şikâyetimiz olduğu ve bize haksızlık yapanlara karşı intikam almak istediğimiz zaman, bizim tarafımızı tutacak kimseler aramamız akla yatkındır. Şaşırtıcı nokta şudur ki nefretimiz elle tutulur bir şikâyetten ileri gelmiyorsa ve bu şikâyetimiz pek de haklı görünmüyorsa, taraftar bulma arzumu daha şiddetli olmaktadır.”

Yukarıdaki satırları Amerikalı yazar Eric Hoffer’in başyapıtı Kesin İnançlılar kitabından aldım. Bu kitap, vaktiyle tüm dünyada çok ses getirmesine ve düşünce dünyasında hâlâ çok etkili olmasına karşın ülkemizde görece az biliniyor. Bu yüzden olsa gerek, piyasada yeni baskısı yok, yıllar önceki baskılarına ulaşmak için de epey şanslı olmanız gerekiyor.

Kör Olma Korkusuyla Okumak

Alman Yahudi’si göçmen bir ailenin çocuğu olarak 1902’de New York’ta doğan Hoffer, 5 yaşında annesini kaybettikten sonra, 7 yaşına geldiğinde bilinmeyen bir nedenden dolayı kör oluyor. 15 yaşına geldiğindeyse yine kendiliğinden görmeye başlıyor ve bu sarsıcı deneyimin etkisiyle, yeniden kör olma korkusuyla olabildiği kadar çok kitap okumaya başlıyor. Hoffer tekrar kör olmuyor ama öğrenme iştahının büyüklüğü sayesinde kendini akıl almaz derecede geliştiriyor.

Amerikalı yazar, o dönemi şöyle anlatıyor: “Okulum yoktu. On beş yaşına kadar kördüm. Gözlerim geri geldiğinde, kendimi kâğıda basılmış her bir sözcüğü okumaya adadım. Elimin ulaştığı her İngilizce ve Almanca kitabı ayrım gözetmeksizin okudum. Babam öldüğünde, artık kendi ayaklarım üzerinde ………………………………………………………………………………………………………….

Turgay Bakırtaş

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?