OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Son Yüzyıldan Çilekeş Yazılar

Ali Sözer

“Bir aslanı yaralamak için ille de ona ağır silahlarla saldırmanız gerekmez. Hatta bu girişimler sonuçsuz bile kalabilir. Ancak onu ehlileştirmek namına kapana kıstırıp yelesini tıraş etseniz, bıyıklarını koparsanız, pençesini ve dişlerini törpüleseniz ona istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz büyük bir yara açmış olursunuz. 19. asırda Müslüman coğrafyalarda cereyan eden hadiseler de aynen bu kapsamdadır. Müslümanlık değerlerinin birer birer ve sistemli bir şekilde dejenere edilmesi, batının kirli oyunlarını Müslümanlar üzerinde rahatça sergilemesine zemin hazırlamıştır. Dönemin mütefekkirlerinin bu sistemli hücuma karşı giriştikleri fikrî mücadelelerse bu yaraları tedavi etmeye yetmemiştir.” diyerek başlıyor kitaba Mehmet Fatih Çakır. Kitap, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde Osmanlı’ya dair sosyal, kültürel ve siyasi yazıların derlenmesinden ve bu yazılara dair değerlendirmelerden oluşuyor en özet ifadeyle.

Gündem Değişmedi

Yakın tarihimizde hangi gazeteye, mecmuaya baksak yahut bunlardan bir kupür veya köşe yazısı okusak “Dertlerimiz, gündemlerimiz aynıymış” deriz. Hatta İslâm dünyasından hangi coğrafyaya gitsek durum böyledir. Çünkü dertlerimiz, gündemlerimiz iki asırdır aynı. Bu ortak dertleri başımıza açan mihraklar da aynı çünkü. Bugünü anlayabilme, muhatap olduğumuz düşmanın harekât mantığını kavrayabilmek için böyle okumalara ihtiyacımız var. Çakır, birçok dergi ve gazeteyi elden geçirmiş, yazıları titizlikle seçmiş, günümüz okurunun istifadesine sunmuş.

Kitap, Batılılaşma sancısından hakikat arayışına, Müslümanların ahvalinden kadın ve toplumun durumuna, ahlâkî değişikliklerden çocuk ve gençlerin eğitimine, cihad ve zafer başlıklı yazılardan feveran ederek yakaranlara kadar çok çeşitli bir muhteva sunuyor. Okudukça bir diğer yazıyı merak ettiriyor ve ortak gündemlerimizin ne kadar da çok olduğunu hatırlatıyor.

M. Fatih Çakır söze bu benzeri okumaların gerekliliğini vurgulayarak devam ediyor: “… yaralı aslanın acılı kükreyişlerinin yankılarını bir araya getirdi. Her yazı, bugünkü halimizin doğru anlaşılması ve nelerin, nasıl kaybedildiğinin farkına varılması açısından önemli birer ibret vesikası olarak fark edilmeyi bekliyor. Günümüzde de yazılan senaryolar ve oynanan oyunlar pek farklı değil.”

Aslanı Nasıl Yaraladılar, dünü bugünle birlikte okumamızı sağlayacak bir eser olarak raflarda yerini aldı, okurunu bekliyor.

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?