OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Süleyman Çelebi’nin Mevlidiyle Nasıl Tanıştım?

Bendeniz birazdan anlatacağım hadiseye kadar mevlid-i şerifin kitap olduğunu bilmezdim. Mevlidin, sesin kendisi gibi insanla birlikte doğduğunu düşünürdüm herhalde.

Çocukluğumun, hayatımın en zengin dönemi olduğunu düşünürüm. Bu düşüncede olmamın en büyük nedeni babamdır. Babamla okuduğumuz kitapların hayatımın ileriki dönemlerine etkisi olacağını, o zamanlar tabii ki tahmin etmiyordum. Fakat bugün sahip olduğum düşüncelerin hep oralardan topladığım meyveler olduğunu anlıyorum.

Babamla okuduğumuz kitapların birçoğunun hatırası var. Bu hatıraları Okur’un önümüzdeki sayılarında da paylaşacağım. Bunları paylaşmayı ilk önce kendim için, sonra babama olan sevgimin bir tezahürü olacağı için ve en nihayetinde geçmişteki güzel günleri yad ederek bugün içinde boğulduğum metropolde bir yaşama sevinci bulmak için önemsiyorum.

Vesiletü’n Necât

Babamla birlikte okuduğumuz kitaplardan biri Süleyman Çelebi hazretlerinin Vesiletü’n Necât isimli Mevlid-i Şerifi. Bendeniz birazdan anlatacağım hadiseye kadar Mevlid-i Şerifin kitap olduğunu bilmezdim. O zamanlarda mevlidin nasıl oluştuğu, mevlidhanların bu güzelim manzumeyi nereden öğrendikleri sorulsa ……………………………………………………………………………………………………………………

Ahmed Sadreddin

 

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?