OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Tarihe Başka Bir Açıdan Bakmak

Süleyman Ayan

“Bu kitap, tarih sınavında sorumlu olmadığınız yerleri anlatıyor.”

Bugüne kadar yazılmış tarih kitaplarında / metinlerinde, hangi dönemi ele alırlarsa alsınlar ortak bir nokta vardır: Önemli olaylar, önemli yerler, önemli şahıslar. Kitapların adları değişse de tarihin özneleri her zaman aynı kalır. Bunların önemsiz olduğu iddasında değiliz, fakat büyük olaylar yaşanırken küçük (!) insanların başından geçenler her zaman ilgiden uzak, karanlık bir köşede kalakalmıştır.

Yıldıray Oğur, 1850’den 1950’ye kadar 100 yıllık bir dönemi ele aldığı yeni eseriyle bu ilgiden uzak noktalara dikkatleri çekiyor. Alternatif Türkiye Tarihi-1, adından da anlaşılacağı üzere bugüne kadar yapılan genel Türkiye tarihi okumalarına bir alternatif teklifi ile karşımıza çıkıyor.

9 Eylül 1922’nin İzmir’in kurtuluşu olduğunu neredeyse hepimiz biliyoruz. Peki “Öteki Kemal’in Hikayesi”ni? 3 Eylül 1929’da Türkiye’nin ilk güzellik yarışmasının yapıldığını pek çok yerden duymak mümkün iken, aynı tarihlerde yaşayan Nebile Hanım’ın trajedisinden kaçımızın haberi var?

Vadi Yayınları’ndan Yıldıray Oğur imzasıyla çıkan Alternatif Türkiye Tarihi-1, okurlarına merak ve heyecanla ikinci cildi bekletecek gibi gözüküyor.

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?