OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı

Terapinin Terapisi

Kemal Sayar, hem klinik hem bilimsel hem de pratik uygulamada uzun yıllardır aktif olarak yer alan bir terapist olması nedeniyle, üzerinde durduğu konular ve sahip olduğu gündem bakımından atlanmaması gereken bir değerimizdir. Aynı zamanda ruh sağlığı hizmetlerine yönelik birleştirici bir tutuma sahip olması; Psikiyatrist, Psikolog ve Psikolojik Danışman arasında iş birliği olması gerektiğine vurgu yapması da, ülkemiz için önemli bir kazanımdır.

Psikolojik bozuklukların çoğu için, psikoterapi uygulaması en etkili tedavi yöntemidir. Psikoloji literatüründe psikolojik danışma ile psikoterapi, bazen aynı anlamda bazen de farklı anlamda kullanılmaktadır ancak genellikle birbirine yakın kavramlar olarak betimlenmiştir. Bu yazı kapsamında; psikoterapi, psikolojik danışma yardımı almak şeklinde ifade edilecektir.

Psikoterapi veya psikolojik danışma, yaralanmış bir ruhun şifa bulması için ona yardımcı olma sürecidir. Şizofreni, nörolojik hasarlar gibi ağır vakalar haricinde; günlük yaşam olaylarının tetiklediği ya da travmatik deneyimlerin ortaya çıkardığı ruhsal bozukluklarda, ilaç tedavisi sınırlı süreyle uygulanabilir. Ancak bazı durumları, örneğin basit düzeyde sosyal fobi yaşayan bir bireyin ömür boyu psikiyatrik ilaç kullanmasını, ruh sağlığı çalışanları genellikle etkili bir tedavi yöntemi olarak değerlendirmez. Bunun yerine “bireyle kurulan iletişim” anlamına gelen ve profesyonel yardım süreci olan “psikoterapi” daha geçerli bir çözümdür. Diğer yandan, psikolojisi bozulmamış ancak günlük hayatla ilgili aktivitelerin oluşturduğu stres ve kaygı gibi etmenler nedeniyle yaşam kalitesi bozulan bireyler de, deyim yerindeyse ……..

Abdullah Yalnız

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?