Genel / Yazılar

Topçu’nun Cephe Arkadaşları

Share this post

Salih Zeki Meriç

Edebiyatımızın ve fikir dünyamızın yakın tarih mimarlarından biridir Nurettin Topçu. Evvela şunu ifade etmek gerekir ki Nurettin Topçu’nun hemen hemen bütün kitaplarının neşrini Dergâh Yayınları yürütmektedir. Dergâh Yayınlarını bu ve buna benzer kültür mirası hüviyetindeki çalışmaları yayın dünyasına kazandırdığı için tebrik etmemiz lazım.

Davası Maarif Olan Ulvî Bir İsyan Ahlakı

Bendeniz, fikir membaı olan yazarların kitaplarının parça parça değil de bir bütün olarak alınması ve okunması gerektiğini düşünenlerdenim. Bu, yazarın zihin dünyasını anlama, düşünce evine dâhil olma ve onu daha doğru değerlendirme fırsatı veriyor. Yazarı yakından tanımak, fikrî arka planını bilmek kitaplarının büyük bir kısmını anlamak demektir.

Nurettin Topçu, ruh ve düşünce dünyamızın öncülerinden biridir. Derin felsefi bakış açısına sahip, milli hislerle donanmış, gönül ateşi gür yanan bir insandır. Öğretmenlik vazifesini bir meslekten öte aşk hissiyle yerine getiren Topçu, arkasında yüzlerce öğrenci, onlarca kitap ve en mühimi de davası maarif olan ulvî bir isyan ahlakına sahip bir karakter bırakmıştır.

Nurettin Topçu ismi geçtiğinde, kitapla hemhal olan her insanın aklına Kültür ve Medeniyet, Felsefe, İsyan Ahlakı, Türkiye’nin Maarif Davası gibi eserleri gelir. Her biri birbiri kadar kıymetli bu eserlerinden bir tanesi de bu değerlendirmemizin konusu olan Millet Mistikleri isimli kitabıdır.

Yazının tamamını Okur’un 5. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Önerilen Yazılar