OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Üç Putu Kırmadan Nurettin Topçu Olunmaz

Süleyman Ragıp Yazıcılar

Bugün öğlene doğru, İstanbul Erkek Lisesi’nde fikir dünyamızın kıymetli ismi Nurettin Topçu’nun anılacağını öğrendim. Kimler var konuşmacı olarak diye merak edip baktım, Prof. Dr. İsmail Kara ve Prof. Dr. Mustafa Kara gibi iki kıymetli hocamızın ismini görünce yerimde duramadım, “Abi kardeş bir arada, daha önce hiç tesadüf etmemiştim, bu söyleşi kaçmaz.” dedim içimden ve ani bir kararla Üsküdar’dan vapura binip Cağaloğlu’na doğru yol tuttum. Cuma namazının ardından okula geçtim.

Kapıda Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Mahmut Bıyıklı ve Şair Hüseyin Akın Ağabeylerle karşılaştım, birlikte müdür odasına geçtik. İstanbul Erkek Lisesi ne okuldu ama, mimarisiyle, atmosferiyle büyüleyiciydi gerçekten.

Üzeri Kalın Şallarla Örtülü

İsmail Kara Hocamız çok güzel bilgiler paylaştı, içinde Nurettin Topçu’nun olduğu çeşitli fotoğraflarla bizleri adeta maziye götürdü ve şu önemli tespitlerde bulundu: “Benim yorumuma göre, Türk olduğu için Avrupa’da; İslam’ı ve hususen tasavvufu öne çıkardığı için Türkiye’de, Nurettin Topçu’nun yeri sürekli olarak kalın şallarla örtülmüştür. Bu hâlâ devam ediyor. Tüm güzel gelişmelere rağmen Nurettin Bey’in fikriyatını örten bu şal henüz kaldırılmış sayılmaz.” Genç arkadaşlarımıza Nurettin Topçu okumaya Var Olmak isimli kitaptan başlamalarını söyledi. Taşralı kitabında yer alan “Yıldırım’ın Huzurunda” metnini hususen tavsiye etti. Çok katmanlı ve müthiş bir metin olduğunu belirtti.

Mustafa Kara Hocamız ise bugünün Nurettin Topçu’ları nasıl yetişir sorusunu sordu ve kendi cevap verdi: “Şu üç putu kırmadan olmaz: Sekülerizm, materyalizm, kapitalizm. Üç donanım gerekiyor: Kişi maddeye tapmayacak, paraya tapmayacak ve dünyaya tapmayacak. Topçu’da bu üçü açıkça görülür. Bu olmadan olmaz, mümkün değil! Paraya pula, makama ve mansıba bağışıklık kazanmadan büyük işler yapmak mümkün değil. Büyüklerin hayatlarının detaylarına bakın, bunları görürsünüz. Seküler, materyalist, kapitalist kültür aynı zamanda bu zamanın tsunamileridir. Ayaklarımızı yerden kesiyor. Bu üç büyük putla hesaplaşamıyoruz. Topçu kalitesine erişme yolu açık, ama bu şartla. Bunun için de cehd ve gayret gerekiyor.”

Yazının tamamını Okur’un 5. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?