OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Utilitas, Firmitas, Venustas!*

Burhaneddin Kanlıoğlu

Eğer mimariyle ilgileniyorsanız, bir de konunun derinliklerine inme ve tarihsel boyutu hakkında malumata sahip olmak niyetindeyseniz, üstün körü bir araştırmayla bile gözünüze çarpacak ilk isimlerden biri şüphesiz Vitruvius olacaktır. Birçok yerde onun ismine ve Mimarlık Üzerine ismiyle edisyon edilmiş on kitabına değinildiğine şahitlik edeceksiniz. Bu hakkıyla normaldir, zira milattan önce yaşamış filozof-mimar, bildiğimiz kadarıyla, bir şekilde felsefi, kültürel ve teknik açıdan mimarlık ve mühendislik üzerine yazılmış ilk sistematik eserin müellifidir.

Birçoklarına göre Romalı mimar ve bu ölümsüz eseri, ondan 1400 yıl sonra vücut bulan Rönesans’ın en temel kaynaklarından biridir. Leonardo da Vinci’nin meşhur “Vitruvius’un Adamı” çizimleri bu iddiayı destekler. Bugün hâlâ batı mimari estetiğinin temel değerleri birçoklarına göre ilk kez Vitruvius tarafından temellendirilmiş ve hakkıyla metne dökülmüştür. Hatta kitabı bitirdiğinizde büyük bir iyimserlikle Roma’nın bir kent olarak neden bir açık hava müzesi olduğuna ve Rönesans’ın neden İtalya’dan doğmuş olabileceğine dair olumlu ön yargılara sahip olabilirsiniz.

Mimar Müzik ve Felsefe Bilmeli

Günümüzde modern dünyanın şehirleşmelerinin ve mimari yapılarının etkisi herkesçe büyük bir hevesle tartışılırken, bu kitap vesilesiyle mimari ile dışarıdan ilgilenen bir göz olarak kitabı okuduğunuzda, tartışmalara 2000 yıl öncesinden hakiki bir ses olarak Vitruvius’un katılmasını isteyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Vitruvius’a göre bir ülke iyi bir mimari yapı ve görünüme sahip olmak istiyorsa, en başta “iyi” mimarlara sahip olmalıdır. Bunun da yolunun temelde mimarlık eğitiminden geçtiğini vurgular ve bu sebeple 10 Kitap’ın ilki mimarlık eğitimi bahsi ile başlar. Vitruvius’a göre bir mimar sadece teknik ilimleri değil, bu teknik ilimlerin yanında aynı zamanda ve aynı yoğunlukta, edebiyat, hukuk, müzik ve felsefe – hususen Ahlak Felsefesi ve Doğa Felsefesi – dersleri tahsil etmelidir.

* İşlevsellik, Sağlamlık, Estetik

Yazının tamamını Okur’un 4. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?