OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Vahdet Dükkanından Bir Kandil

Böyle büyük bir zat-ı şerîfin bir new age şairi olarak bize sunuluyor olması, onun yaktığı kandilin de üzerinin örtülmesi demek.

Kalbin aklın almadığı akılları vardır, derler. Fakat kalbin bu mertebeye erişebilmesi için terbiye edilmesi gerekir. Ne mutlu bize ki, vahdetin ezeli nuruyla uyandırılmış bir kandil, bize kalbimizin dilinin okunacağı bir aydınlık sağlıyor. Mevlânâ Celâleddin Rûmî, o her okunuşu ayrı bir göz aydınlığı olan Mesnevi-i Şerif’de bize kalbimizi hatırlatıyor. Ne var ki, hakikat zamanla değişmese de, perdelenebiliyor; hakikatin mesajı unutulabiliyor. Shems Friedlander da Mevlânâ Celâleddin Rûmî’nin Unutulmuş Mesajı adlı eserinde unuttuğumuzu hatırlayalım diye bize vahdet dükkanından alınmış bir kandil uzatıyor.

Müslümanlıktan Ayrı Bir Tasavvuf Yok

Mevlânâ Hazretlerinin popüler olduğundan kimsenin şüphesi yok. Kısacık bir sosyal medya gezintisinde dahi kendisine atfedilen sözlere rastlayabiliyor, bir köşe yazısında ismine tesadüf edilebiliyor, Mevlevî ayin-i şerifine cüzi bir ücret karşılığı iştirak edebiliyoruz. Fakat böyle büyük bir zat-ı şerîfin bir new age şairi olarak bize sunuluyor olması, onun yaktığı …………………………………………………………………………………………………………………………………..

Burcu Bayer

 

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?