OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Yayınevlerinin Mutfaklarında Neler Var?

Hazırlayan: Ahmet Ünal

 

Eylül – Ekim – Kasım dönemi sadece sonbaharın değil, yayın dünyasındaki hareketliliğin de habercisi oluyor. Yaz aylarında sanmayın ki yayıncılar tatil yapıyor, harıl harıl yeni döneme hazırlanıyorlar. Eee fuarlar sezonu açılıyor… Onlar yeni çıkartacakları kitaplar üzerinde son hamlelerini yaparken siz kitapseverler için mutfaklarında neler olduğunu sorduk. Sonbaharda bizleri hangi kitapların beklediğini öğrendik, buyurun beraber görelim:

 

Çocuk ve Gençlik Kitaplarına Yer Açın

Timaş Yayınları
Seval Akbıyık – Editör

Yayın grubumuz okul sezonunun başlamasıyla daha çok çocuk ve gençlik kitaplarına ağırlık verecek. Timaş Çocuk, Genç Timaş ve Eğlenceli Bilgi markalarında yerli ve yabancı iddialı kitaplarımız olacak. Yine Eylül ayında çağın en yaygın sorunlarından biri olan “Yalnızlık” ile ilgili bir kitabımız var. Psikolog Zehra Erol kaleme aldı.

Ekim’in en iddialı kitaplarından biri Payitaht/Abdülhamid dizisinin Tahsin Paşa’sı Bahadır Yenişehirlioğlu’nun yazdığı Hünkarım romanı. Okay Tiryakioğlu’nun Attila’sı, Ali Satan’ın 100 Soruda Milli Mücadele kitabı ve Ahmet Şimşirgil’in Osmanlı Gerçekleri-2’si de raflara girecek.

Ayrıca Mauro Javier Cardenas’ın Yeniden adıyla yayınlamayı planladığımız kitabıyla dünya edebiyatı raflarına önemli bir yazar ve kitap kazandırmayı hedefliyoruz. Kasım’da ise Iraklı şair, yazar ve aynı zamanda belgeselci Ahmed Sadaawi’nin romanı Frankenstein Bağdat’ta ile de dünya edebiyatı kitaplığımızı desteklemeye devam edeceğiz. Aile ve psikoloji alanında ise Nevzat Tarhan ve Adem Güneş’in yeni eserleri şu anda yayına hazırlanıyor. İnanç kitaplığına kazandırmayı hedeflediğimiz dünyaca ünlü iki ismin kitapları da güzel sürprizler olarak okurlarımızla buluşmak için gün sayıyor.

Khaled Hosseini’nin Yeni Romanı Geliyor

Everest Yayınları
Eyüp Tosun – Editör

Yeni sezonda, eserlerini külliyat olarak yayımladığımız yazarlarımızın yeni kitaplarını basmaya devam ediyoruz. Selim İleri’nin, Buket Uzuner’in, Khaled Hosseini’nin ve Azra Kohen’in yeni kitaplarını müjdelemek isteriz. Selim İleri’nin biri öykü, biri roman olmak üzere iki yeni kitabı bizi çok heyecanlandırıyor. Keza Buket Uzuner’in ve Azra Kohen’in yeni romanlarını yayına hazırlıyoruz. Türkiye’de çok geniş bir okur kitlesine sahip Hosseini’nin de yeni romanı tercüme edilmekte. Türkçe edebiyatta, okurlarımıza bir sürprizimiz daha var: Fikret Ürgüp’ün bütün eserleri Everest’ten büyük bir özenle hazırlanıyor. Asaf Hâlet Çelebi’nin bütün yazılarını da genişletilmiş edisyonla okuyucunun karşısına çıkardık. Çok sevilen modern klasikler dizimiz de olanca hızıyla devam ediyor yeni sezonda. En yakın verim olarak Joseph Conrad’ın Denizden Yansıyan adlı kitabından bahsedebiliriz. Eliot’ın Toplu Şiirler’i, Paz’ın Yalnızlık Dolambacı, Baudelaire’in klasikleşmiş Kötülük Çiçekleri gibi kitaplar da okuyucunun karşısına çıkacak.

Sherlock Holmes Çizgi Romanlarını Bekleyin!

Domingo Yayınları
Nil Ormanlı Balpınar – Editör

Yakın zamanda yayımlamayı planladığımız kitaplar arasında, Duygularım (Mes émotions), İneklerin Gizli Hayatı (The Secret Life of Cows), Adanmışlık (Devotion), Sherlock Holmes çizgi romanları ve David Eagleman ile Anthony Brandt’ın birlikte kaleme aldığı The Runaway Species gibi başlıklar bulunuyor.

Çocukların duyguları anlama ve aktarma becerisi üzerine yoğunlaşan Duygularım, hem çocuklar hem de ebeveynler için oldukça eğitici bir etkinlik kitabı. İneklerin Gizli Hayatı ise Rosamund Young tarafından kaleme alınan, isminden de anlaşılacağı üzere inekler hakkında oldukça şaşırtıcı bilgiler veren ve bunu oldukça duygusal ve kişisel tondan yapan bir eser. Patti Smith hayranlarını sevindirecek bir haberimiz de var. Seda Ersavcı çevirisiyle yayına hazırladığımız Adanmışlık yakında bizlerle olacak.

Önceden NTV Yayınları tarafından yayımlanan ve oldukça sevilen Sherlock Holmes çizgi romanları Domingo etiketiyle yakında raflarda olacak.

Balkan Edebiyatı Meraklılarına Müjde

Ketebe Yayınevi
İsmail Demirci – Yayınevi Müdürü

Prof. Bilal Kemikli editörlüğündeki “Türkçeyi Kuranlar” başlıklı dizimizde, Yunus Emre’den Ruhsatî’ye, Ahmet Yesevi’den Aşık Veysel’e kadar Türk diline ve kültürüne katkı vermiş olan önemli şahsiyetlerin hayatları ve eserlerinden örneklerin yer aldığı 20 kitap hazırladık.

“40 Soruda” dizimize Ekim ve Kasım aylarında Türk Sineması ve Türk Romanı kitaplarıyla devam edilecek. İsmail Kılıçarslan Böyle Şeyler Filmlerde Olur, Gelecek ve Diğer Meseleler kitaplarından sonra Kasım ayında yeni romanıyla aramızda olacak.

Sadık Yemni ve M. Fatih Andı, ilk kitaplarıyla birlikte Eylül ayından itibaren Ketebe’de olacaklar. Romanda bilhassa Balkan Edebiyatı’nın kalbi Ketebe’de atacak diyebiliriz. Nejad İbrişimoviç’in Uğursuz ve Kim Mehmeti’nin Üsküp Dilencileri kitaplarını yayımladık ve çok yakında Mesa Selimoviç, İsmail Kadare ve İvo Andriç’in romanlarıyla devam edeceğiz. Bosna’nın bilge lideri Aliya İzzetbegoviç’in kitapları da önümüzdeki aylarda Ketebe’den yayımlanacak. Ayrıca Norman Stone, John Lukacs gibi tarih alanında önemli isimlerin diğer kitapları da periyodik olarak yayımlanacak.

Taha Kılınç, kasım ayında Ortadoğu’ya Dair 20 Tez kitabıyla ilk kez Ketebe’de yer alacak ve sonraki aylarda ikinci kitabı yayımlanacak.

Soruşturmanın tamamını Okur’un 7. sayısında bulabilirsiniz: https://goo.gl/QhUxKc

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?