OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Yazarın Fikrini Kapağa Taşımaya Çalışıyorum

Murat Yılmaz

Konuşan: Abdurrahim Yüce

Tanıyalım

1966 İstanbul doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü mezun. Uzun zaman çeşitli reklam ajanslarında art direktör ve kreatif direktör olarak çalıştı. Reklamcılık ve grafik tasarım alanında ödüller aldı. Terapi adlı bir grafik stüdyosu kurdu, son 10 yıldır da burada çalışmaya devam ediyor

Bugüne kadar toplamda kaç kitap kapağı tasarladınız?

1 yıldır yoğun olarak kitap kapağı yapıyorum. Sanırım 30 civarında.

Tasarım yaparken ilham kaynağınız nelerdir?

Aslında hikayenin kendisinden… Hikayeyle empati kurup yazının özünü bulmaya çalışıyorum. Onu ifade etmenin yolunu bulursam tasarım ortaya çıkıyor. Yani yazarı yazmaya teşvik eden fikri arıyorum.

Ruh halinizin tasarıma etkisi oluyor mu?

Evet. Tasarım doğrudan insanın ruh haliyle ilgili bir konu. Bu bazen işi zorlaştırıyor, bazen kolaylaştırıyor. Ama ruh hali ve kişiliği her tasarımcının yaptığı işi etkiler.

Tasarladığınız kitapları önceden okur musunuz? Yoksa editörden aldığınız bilgi yeterli olur mu?

Çok miktarda kitap projesi olduğundan hepsini okuma imkanı olmuyor benim için. Genellikle editörden aldığım bilgiyle yetiniyorum. Bazen yazarlarla konuşarak kitabın meselesini anlamaya çalışıyorum.

Şu ana kadar yaptıklarınız içerisinde sizi en çok hangi kitap tasarımı zorladı?

Hepsi zorladı aslında. Yoğun konsantrasyon ve çok boyutlu düşünme işi… Her seferinde önünüze boş bir kağıt alıp, bir hikayeyle ilgili kafa patlatmaya başlıyorsunuz. Her biri de çok emek verilmiş, heyecanla yazılmış romanları, hikayeleri temsil ediyor. Yani sorumluluğu büyük.

Sizin hazırlamadığınız ama kapağını çok beğendiğiniz birkaç kitap ismi söyleyebilir misiniz?

Son yıllarda sık sık beğendiğim kitap kapaklarıyla karşılaşıyorum. Yakın zamanlarda kapağını beğendiğim, aklıma gelen iki kitap adı; Yaz Yalanları ve Bahçede Felsefe

Bir kitabı tasarlamak ne kadar vaktinizi alıyor?

Benim için çok değişken bu zaman. Bir saatte bulduğum, bir ay daha kafa yorsam daha iyisini yapamayacağım fikirler de çıkabiliyor, bir hafta kafa patlatıp iyi bir şey bulamadım dediğim de oluyor.

Düzenli olarak takip ettiğiniz tasarımcılar ve internet siteleri var mı?

Evet. Grafik motiflere değil de fikre ve metafor kullanımına yatkın çalışan grafik tasarımcıları ve grafik tasarım stüdyolarını takip etmeye çalışıyorum. Agigraphic, heystudio, Javier Jean, Cristoph Niemann gibi…

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?