OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Yusuf İslam Neden Hâlâ Gitar Çalıyor?

Kitabı bir çırpıda okudum. Okurken bazen sevindim, bazen üzüldüm, bazen şaşırdım, bazen takdir ettim, bazen hayran oldum. Tam olarak ifade edebilecek kelime bulamadım hissetiklerimi ifade edecek, ama şunu söyleyebilirim: İnsan olduğumu hissettim.

Sevgili Alpaslan,

Yusuf İslam’ın son kitabından bahsetmek için yazıyorum bu mektubu. Biliyorum, müzik ile aran iyi değil ve senin ilgi alanına girmiyor. Zaten kitap da müzik ile ilgili değil.

Yusuf İslam’ı biz çok sevdik, Muhammed Ali Clay’i sevdiğimiz gibi. Gerçi sen Clay’i daha çok seversin, neyse konumuz o değil. O’nun Müslüman olmasıyla gururlandık, mutlu olduk. Gariptir, Müslüman olmadan önce o şarkı söyler, biz dinlemezdik. Müslüman oldu, o şarkı söylemeyi bıraktı, biz onun şarkılarını dinlemeye başladık. Garip. Üzerinde düşünülmeyi hak eden bir konu ama sen düşünmezsin, biliyorum.

Üç Yusuf

Bildiğin gibi, Yusuf İslam Müslüman olduktan sonra uzun bir süre şarkı söylemeyi bıraktı. Ali Köse’nin isimlendirmesiyle birinci Yusuf dönemiydi bu. Sonra enstrümansız birkaç şarkı ve ilahi söyledi. İkinci Yusuf dönemi. Derken bendir girdi. Sonra gitar ve orkestra. En sonunda aralarında eski şarkılarının da olduğu konserler vermeye başladı ve sevenleri ………………………………………………………………………….

İsmail Güleç

 

 

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?