OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Bir Tarih ki Hiç Kimsedir Konusu

Turgay Bakırtaş

“Ben, hatırlama takıntısı olan bir adamım.” 

Eduardo Galeano öylesine özel bir yazardı ki onu en iyi tarif eden sözü yine kendisi söyledi, başkasına bırakmadı bu işi. Yine de yakın dostu John Berger dayanamayıp yeniden üretti bu sözü: “Galeano bir unutkanlık düşmanı. Suçlarımızı unutturmadığı için ona minnettarız.”

Berger’in “suçlarımızı” vurgusu önemli. Çağımızın dur durak bilmeyen hız tutkusu gündelik hayatı, psikolojimizi, alışkanlıklarımızı değiştiriyor, evet; ama en çok darbeyi “hafıza” yiyor. Çünkü düşünmek ve hatırlamak vakit ister. O da giderek elimizden alınıyor; insanın karanlık öyküsüne dair bildiklerimiz çaydaki şeker gibi eriyor.

2015’te aramızdan ayrılan Galeano’nun “Neredeyse Evrensel Bir Tarih” alt başlıklı kitabı Aynalar, yazarın unutkanlığa açtığı savaştaki en büyük cephelerden biri. İnsanlığın kökenine ait efsanelerle başlayan kitap, 600’e yakın kısa denemeyle “neredeyse” evrensel bir tarih anlatısı.

Hiç Kimse Olamamışlar

Adem ile Havva, sınıfların ortaya çıkışı, şarabın tarihi, eski Çin, antik Mısır, Yunan uygarlığı, olimpiyatların başlangıcı, Amazonlar, Mayalar, Aztekler, Büyük İskender, Homeros, İslamiyet’in doğuşu, Mozart, Tesla, Fidel Castro, Che, Maradona, Muhammed Ali, Alan Turing, Stalin, Lenin, Hitler, şehir trafiği, Ganj Nehri diye uzayıp giden, Galeano’nun enfes tasvirleriyle süslü bu deneme silsilesi, tarihin edebiyat imkanlarıyla da sunulabileceğinin nişanesi. Aynı zamanda, yazarın kendi tarifiyle, “gölgede kalmışların ve hiç kimse olamamışların” en uzun hikayesi.

Yazının tamamını Okur’un 19. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?