OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Çevrimdışı Münzeviye Doğru

Melek Tosun

Setretmenin mahiyetini anımsamalı, bir başka deyişle alelade perde önünde yaşanan hayatlar Wifi şifresinin ve mobil verinin ötesine, çevrimdışı münzeviye doğru adım atmalı.

Yirmi kitaplık serinin bir parçası olan Bir Müslüman Sosyal Medya’ya Nasıl Bakmalı? kitabı Beyan Yayınlarının yeni çalışması. Mustafa Derviş Dereli bilhassa genç okurların dilini yakalamaya çalışırken, “Dijital Dünyanın Popüler Mecrası: Sosyal Medya, Sosyal Medyanın Kültürel İçerimleri ve Dijital Ağları Sorgulamak” başlıkları altında kitap ismi ile müsemma olan soruya yanıt arıyor. Bu minvalde öncelikle medyanın dünden bugüne uzanan yolculuğunu titizlikle inceliyor. Sözgelimi ilk iletişim aracı olan matbaa sonrası gazete ve derginin ne zaman hayatımıza dahil olduğunu yahut World Wide Web ile birlikte başlayan “yeni medya” döneminin insanlık üzerinde oluşan etkilerini anlatıyor. 

Sosyal Ağların Serancamı 

İnternet ve sosyal medya, zaman ve mekan sınırlarını aşarak dünyanın diğer ucundaki insanlarla anlık yazışma ve paylaşımlarda bulunmaya imkan tanımasından dolayı; devlet yöneticilerinden kamu kurumlarına, din adamlarından dini cemaatlere kadar her yaş ve kesimden insana hitap eden bir platform. Her ne kadar gençler arasında Twitter ve Instagram’ın tutulması artmış olsa da Facebook hâlâ medyanın en bilinen yüzü. 

Twitter iletişimden ve sokak eylemlerinden, dijital aktivizme kadar postmodern dünyanın en hareketli ve akışkan mecrası. Instagram ise çok kısa bir zaman diliminde milyonlarca kullanıcı kazandı. Fotoğraf ve video gönderilerinin yanı sıra insanların “fenomen” olmak için ilginç paylaşımların peşinde koştukları bir sosyal medya ağı haline geldi. 

Popüler kültürün çeşitli medya aygıtlarıyla ulaşılması gereken bir yer ya da varılması gereken bir hedef şeklinde konumlandırılmış olması biz Müslümanlar için başlı başına bir imtihan. Bununla birlikte dijital ortam kesinlikle herkesin herkese istediğini söyleyebileceği bir dünya vaat etmiyor.

Yazının tamamını Okur’un 23. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?