OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Çocuk Kitapları Her Şeyden Önce Didaktik Olmaktan Uzak Durmalı

Söyleşi: Merve Gülcemal

Konuşan: Rumeysa Betül Tuncay

Cezve Yayınları, Erdem Yayınları, Timaş Çocuk, Multibem Yayınları gibi çeşitli yayınevlerinden yirmiden fazla kitabı yayımlanan Merve Gülcemal’in geçtiğimiz günlerde “Ramazan Ayını Seviyorum” ve “İlk Ramazan Kitabım” kitapları Turkuvaz Çocuk’tan çıktı. Hikayeler aracılığı ile çocuklara dini ve değerler eğitimi vermek üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Çocuk Edebiyatı alanına nasıl yöneldiniz? Bu sevda gönlünüze nasıl düştü? 

İlk hayalimi öğreticilik yaptığım yıllarda kurdum. O dönemde çocuklarla birlikte dini değerler çalışmaları yürütüyordum, Kur’an-ı Kerim öğreticiliği yapıyordum. O zaman aslında ne kadar eksiğimiz olduğunu fark ettim. 

Çocuk Edebiyatı demeyelim de dini bilgileri Çocuk Edebiyatı ile verme hayali düştü gönlüme. Hatta o zamanlarda hazırladığım bir iki dosyam da var. Fakat benim Çocuk Edebiyatı alanına girişim, bu hayalimden daha farklı bir biçimde gerçekleşti. Çocuk kitaplarını çok seviyordum. İlk anneliğimle birlikte evimizde yüz civarı kitap varken şu an binin üstünde çocuk kitabımız var. 

Büyük oğlum iki buçuk yaşlarındayken abi olacağı haberini aldık ve bununla ilgili kitap araştırmaya başladım. Çünkü her şeyi kitaplar ve hikayeler yoluyla ona verebiliyordum ve mutlaka benim istediğim mesajları veren hikayeler de olmalıydı. Kardeşlik ve kardeş sevgisi ile ilgili yazılmış iki üç kitap vardı sadece ve hepsi de çeviri eserlerdi. Benim vermek istediğim mesajı da içermiyorlardı. 

Ben demek istiyordum ki “Sen bu dünyada şu an yalnızsın, kardeşin gelince o sana arkadaş olacak ve yetişkinlerle oynayamadığın oyunları onunla oynayabileceksin.” Ayrıca var olan eserler yeni kardeşin biricikliğini es geçiyordu. Ben “Sen de biriciksin, kardeşin de biricik olacak.” mesajını vermek istiyordum. 

İlk kitabım olan Sevimli Canavar Abi Oluyor’u kendi oğlum için yazdım, resimledim. Daha sonra oğlumda “Acaba annemde bana olan sevgi eksilecek mi?” kaygısı olduğunu gözlemledim ve ikinci kitabım olan Canavar Kalbi kitabını kaleme aldım. Ama bu kitaplar basılı halde değildiler. İnstagram’da paylaşınca beni yönlendirdiler ve yollarımız Cezve Çocuk Yayınevi ile kesişti. Bu şekilde Çocuk Edebiyatı’na girmiş oldum ve sağlam bir giriş oldu. Epeyce bir kitap neşretme imkanım oldu, elhamdülillah. 

Elbette ki hikaye ve masal anlatıcısı olarak çocukların ilgisini, beğenisini kazanmasını da hedefliyorum. Aslında ikisi birbirini tamamlayan yapboz parçaları gibi. Dini değerlerin sağlam ve sağlıklı bir şekilde aktarımı yapbozun daha büyük olan parçası olabilir.

Çok güzel bir derdiniz var: Çocuklarda din eğitimi. Kitaplarınız da genellikle bu minvalde şekilleniyor. Kitaplarınızı yazarken daha çok bu derdinizi mi gözetiyorsunuz çocukların ilgisini, okurken eğlenmelerini mi önceliyorsunuz?

Ben edebi bir eser üretmekten ziyade çocuklarımıza dini değerlerimizi, ihtiyaç duydukları diğer problemlerin yanıtlarını sağlam ve sağlıklı bir şekilde ulaştırabilmek gayretindeyim. Daha güzelleri yazılmıştır ve yazılacaktır ama pedagojik filtrelere dikkat ederek benim baktığım perspektiften bakarak yazılmış kitaplara henüz denk gelmedim. Yaptığım çalışmalarla, aldığım eğitimlerle, tecrübe etme imkanımın olmasıyla ve çok çocuk kitabı okumuş olmamın da pekiştirmesiyle birlikte –hamdolsun- bu bakış açısına sahip olduğumu düşünüyorum. Şöyle bir hedefim var: Ben bu bakış açısını Çocuk Edebiyatı’na kazandırayım ve benden sonra gelenler de hem bana dua etsinler hem de daha iyisini yapmaya çabalasınlar. 

Elbette ki hikaye ve masal anlatıcısı olarak çocukların ilgisini, beğenisini kazanmasını da hedefliyorum. Aslında ikisi birbirini tamamlayan yapboz parçaları gibi. Dini değerlerin sağlam ve sağlıklı bir şekilde aktarımı yapbozun daha büyük olan parçası olabilir. 

Üç çocuk annesi ve Çocuk Edebiyatı yazarı olarak çocuk kitaplarında nelere dikkat edersiniz? Ne olmalı veya ne olmamalı?

Yazının tamamını Okur’un 25. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?