OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Dünya Ne Okuyor?

Hatice Sarı Tan

Kanada
Son of a Trickster (Bir Düzenbazın Oglu), Eden Robinson, Knopf Canada, 336 sayfa, Şubat 2017
Jared herkes tarafından tanınan, lisede otlu kurabiye satan, annesi silah satıcısı bir çocuktur. Alkolik bir annesi, başkasıyla evli ve kendisiyle hiç ilgilenmeyen bir babası olduğu halde son derece merhametli, şefkatli ve çevresindeki insanları düşünen bir çocuktur aynı zamanda. 16 yaşında olmasına rağmen anne ve babasından başka yaşlı komşularını da düşünürken anneannesinin onu neden bir düzenbazın oğlu olarak adlandırdığını bir türlü anlayamaz.

Cezayir
Le naufrage des civilisations (Uygarlıkların Batısı), Amin Maalouf, French & European Publications, 336 sayfa, Nisan 2019 Doğup büyüdüğü Lübnan’ın çok kültürlülüğünden beslenen ve bunun önemini her zaman dile getiren Amin Maalouf bu kitabında, Amerika, Avrupa Birliği, Arap-Müslüman alemi, Çin, Rusya ve Hindistan gibi ülkeler ve topluluklar üzerinden karamsar bir tablo çiziyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti
The Butterfly Room (KelebekOdası), Lucinda Riley, Macmillan; Main Market edition, 640 sayfa, Mayıs 2019
Posy Montague 70. dogum gününe yaklaşırken, çocukken babasıyla kelebekler yakaladığı evinin yıllar içinde yavaş yavaş parçalandığını ve içi burkulsa da evini satmak zorunda olduğunu görür. Evin anılarla dolu kimliği ve çocukluğuna, ilk gençlik yıllarına ve ilk aşkına ışık tutan geçmişi onu bu kararı konusunda şüpheye düşürür.

İskoçya
The Other Bennet Sister (Öteki Benet Kardes), Janice Hadlow, Henry Holt and Co., 480 sayfa, Mart 2020
Aşk ve Gurur’daki Benet Kardeşler’in çirkin ördek yavrusu olan Mary, kendi isteği ve uğraşlarıyla beğenilen bir kadına dönüşür. Kitap okuyan, kültürlü Mary’nin bu dönüşümü Austen hayranlarını şaşırtacak nitelikte oluyor. Kavgaları, üzüntüleri ve sevinçleri anlatan yazar, bu kitabıyla bir süredir Rusya’da çok satanlar istesinde yerini alıyor.

Yazının tamamını Okur’un 15. sayısında bulabilirsiniz: bit.ly/3idf6PP

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?