OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Dünya Ne Okuyor?

Amerika Birleşik Devletleri
Girl, Wash Your Face (Kız, Yüzünü Yıka), Rachel Hollis, Thomas Nelson, 240 sayfa, Şubat 2018
Amerika Birleşik Devletleri’nde çok satanlar listesinde yer alan bu kitap; yazarın, kızlara dayatılan sistemleri ve yalanlardan doğan benlik sancılarını nasıl yenebileceklerini içeren tecrübelerini ele alıyor. Yaşadığımız hayatların bizi bir kalıba sokmaya çalıştığını gösteren Rachel Hollis, bunu aşabilmek için çok sayıda örnek sunuyor.

Sırbistan
БИТИ РОКЕНРОЛ (Rock&Roll Olun), (Михајло Пантић – Петар Пеца Поповић, Службени гласник, 168 sayfa, 2016

Petar Peca Popovic ve Mihajlo Pantiç, Sırp Rock&Roll’unu mümkün olan en güzel ve en samimi şekilde anlatıyor. Rock&Roll’u insanın duygularına karşı korunmak zorunda olmadığı bir yer olarak tanımlıyorlar. Son dönemlerde Sırp gençler arasında çok fazla okunan bu kitap, Sırbistan’da çok satanlar listesinde yer alıyor.

Arjantin
El Precio De La Pasion (Tutkunun Bedeli), Gabriel Rolón, Planeta Argentina, 216 sayfa, Ekim 2019
Gabriel Rolon’un bu yeni kitabı tutkunun derinliklerine demir atıyor. Ontolojik savaşlar veren destansı kahramanları; acı, kahramanlık, arzu, kıskançlık, keder, sevinç, umutsuzluk, yalnızlık, başarı, başarısızlık ve mutluluk gibi kavramlar ile tutku bağlamında ele alıyor ve okuyucuyu da içine çekiyor.

Tanzanya
Peter Beard, Hazırlayan: Nejma Beard, Taschen America, 706 sayfa, Ağustos 2013
Fotoğrafçı, koleksiyoner ve yazar Peter Beard hayatını bir sanat eseri haline getirdi. Genç yaşta tuttuğu resimli günlükler, sanatçı olarak ciddi bir kariyere dönüştü ve ona uluslararası sanat dünyasında merkezi bir pozisyon kazandırdı. Salvador Dali tarafından boyandı, Andy Warhol ile günlükler yaptı ve Truman Capote ve Rolling Stones’la gezdi. Bu kitap Peter Beard’ın hayatını konu alıyor ve Afrika’da çok sayıda çalışma yaptığı için Tanzanya’nın çok satanlar listesinde bulunuyor.

İtalya
Una Gran Voglia Di Vivere (Yaşamak İçin Büyük Bir Arzu), Fabio Volo, Mondadori, 199 sayfa, Ekim 2019
Çiftlerin yaşadıkları sıkıntılara değinen kitap, Anna ve Marco’nun hikayesini anlatıyor. Yaşadıkları günün, hayatlarını birleştirdikleri ilk günkü gibi olmadığını fark ettikleri an onlar için kötü sona doğru ilerleyen bir hayatın başlangıcıdır. Fabio Volo’nun bu kitabı çiftlerin yaşadıkları krizlere ve çıkmazlara ışık tutuyor.

Rusya
Убийство Командора (Komutanı Öldürmek), Харуки Мураками, Ускользающая метафора, 432 sayfa, Mayıs 2019
Haruki Murakami’nin Komutanın Suikasti kitabının ikincisi olan bu kitap, Rusya’da çok satanlar listesinin başında yer alıyor. Rusçaya Mayıs ayında tercüme edilen kitap büyülü bir dünyada yaşadığımızı bizlere hatırlatıyor. Sanatın her dalını ve bilhassa müziği ustalıkla anlatan bu eser Türkçeye de 2018 yılında tercüme edilmişti.

Yeni Zelanda
When It All Went to Custard (Hepsi Kremaya Döndüğünde), Danielle Hawkins, Harper Collins, 329 sayfa, Mayıs 2019
Kocasının sadakatsizliği haberi, yarı zamanlı bina kontrol görevlisi ve tam zamanlı anne olan Jenny Reynolds’a kötü bir şok olur. İlk hissettiği şey utanma veya acı değildir. Kaybedeceği çiftliğini ve çocuklarının bu durum karşısındaki hislerini kendi duygularından daha çok önemser. Fakat işler hiç de düşündüğü gibi olmaz. Çiftlikte elde edecekleri ile mutluluk için ikinci bir şans yakalar.

Endonezya
Masih Belajar (Hâlâ Öğreniyorum), Iman Usman, Gramedia Pustaka Utama, 240 sayfa, Mayıs 2019
Çeşitli çalışmaları ve başarıları sayesinde Faith, kariyer başarısının ve sosyal etkinin el ele gidebileceğini kanıtlıyor. Sadece 27 yaşında olan Iman, şu anda binlerce çalışanı olan, çeşitli sosyal organizasyonlar ve girişimler yürüten, dünyanın farklı bölgelerinde konuşmacı ve öğretim görevlisi olan ve yine dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde yüksek lisans derecesine sahip bir genç. Ayrıca kendisine ait bir eğitim teknolojisi şirketi de kurdu. Iman Usman’ın tüyolarını ve hayatından kesitleri bu kitapta görüyoruz.

Pakistan
The Reluctant Fundamentalist (Zoraki Radikal), Mohsin Hamid, Harvest Books, 191 sayfa, Nisan 2008
Lahor’daki bir kafe masasında sakallı bir Pakistanlı huzursuz bir Amerikalı yabancıyla konuşur. Changez, Lahor’dan New York’a giderek Amerika rüyasını yaşamaktadır. New York’un enerjisiyle büyüdükten sonra, Erica ile tanışarak bu topluma tamamen dahil olabilme imkanını elde ediyor. Bu kitap, göçmenlerin ve kendi ülkelerinde zoraki radikal olmak zorunda olanların hikayesi.

Finlandiya
Muistoruoho (Çimen Bellek), Sirpa Kähkönen, Ottawa, 348 sayfa, 2019
Finlandiyalı yazar Sirpa Kähkönen’in son çıkan romanı Finlandiya’nın çok satanlar listesinde yer alıyor. Genel anlamda kriz zamanlarında sivillerin kaderi, çocuk ve kadınların tarihi ile harika fikirlerin ve ütopyaların bireylerin yaşamlarına etkisini konu alan yazar, bu romanında da 1972 yazında Doğu’nun bastırılmış hatıralarının bulunduğu Sortavala savaş bölgesinden bahsediyor.

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?