OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Ejderhalar Diyarına Uzanmayan Harita

Büşra Tümkaya

Kitapta içtenlikle yazılmış tavsiyeler aklımda yer edindi. Yazarın hayat tarzı bir yana, acısını derinlerde hissedebildim. Çünkü fikir, dil, din, kültür farklı da olsa acının evrenselliğine inanırım.

“ …Çünkü akıl hastalığı uzun anlaşılmaz bir uluma gibiydi. Bir sese ihtiyacımız vardı. Sözcüklere ihtiyacımız vardı.” 

Terri Cheney, yazarlık motivasyonunu yukarıdaki cümleyle açıklıyor. Cheney, ünlüleri ve büyük sinema stüdyolarını temsil eden başarılı bir avukatken, bipolar bozukluğu tanısıyla hayatı zorlaşıyor. Bipoların, manik ve depresif dönemlerin ardı sıra yaşandığı duygu durum bozukluğu olduğunu öğreniyorum. Michael Jackson’ın bile avukatlığını yapan genç kadın, kariyerinde hızlıca yükselirken, bir süre sonra hastalığını kontrol edemiyor ve avukatlığı bırakıyor. O günden bu güne mücadeleye devam eden Terri Cheney bu konudaki tecrübelerini okurlarıyla paylaşmak istiyor. 

İki Uçlu Bozukluk 

T. Cheney’nin üçüncü kitabı olan Modern Delilik, “Akıl hastalarıyla yaşama kılavuzu” olma iddiası taşıyor. Bipolar kişilerin damgalanma ve dışlanma korkusuyla, hastalıklarını kabul etmediklerini ya da gizlediklerini öğreniyorum. Bu durum hem kendilerinin hem de çevrelerindeki insanların hayatlarını zorlaştırıyor. 

Yazar, zayıf ve güçlü anlarını, çok utandığı veya kendiyle gurur duyduğu zamanları açıkça anlatıyor. Bu şekilde hastaların kaygılarını azaltmayı amaçladığını ve “acının sadece onların tek elinde” olmadığını hatırlatmaya çalıştığını düşünüyorum. Ayrıca bipolar bozukluğu olan kişilere yakınlarının nasıl davranması gerektiğini de madde madde sıralayarak hayatı herkes için kolaylaştırmayı amaçlıyor. 

Yıkıcı İçgüdü 

Kitaba manik dönemde dürtüselliğinin nasıl arttığını gösteren tecrübelerini paylaşarak başlıyor. Fakat bu tercih, okurun kitabın devamı hakkında yanlış algıya kapılmasını da muhtemel kılıyor. Şahsi değer yargısı ve hastalığın dürtüsel gücü, zaman zaman yazarı evrensellikten uzaklaştırıyor.

Yazının tamamını Okur’un 23. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?