OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

En Güçlü ve Hür Yanımız Yalnızlığımız

Hacer Zeynep Ekemen

Psikoterapist ve şair kimliğinin birbirini beslediği hassas duyuşuyla Ergür, bu çalışmasında okuyucuya hem edebi olarak değerli hem de kendi kendine yardım kitabı niteliğinde bir eser sunuyor.

Su sıralar sık sık, hayatın ne olup ne olmadığıyla ilgili kesin ve keskin yargılarla karşılaşıyoruz. Muhakkak rastlamışsınızdır; “Yaşamak bu mu?” ya da “Hayatımızı böyle mi devam ettireceğiz?” türünden isyan cümlelerine. Özellikle son yıllarda hayatımızın her alanına dalga dalga yayılan memnuniyetsizlik, zaten kolay olmayan yolculuğumuzun bu durağında bizi daha da huzursuz bireyler haline getiriyor. Kendi küçük dünyalarımızın dev kahramanları ve her şeyin en iyisine layık olduğumuza inandırılmaya çalışıyoruz. İlgili isyankar soruların cevabıysa şu olabilir ancak: “Hayat tam olarak bu akıştaki doğal, gereksiz ve tekdüze görülen eylemlerden müteşekkil bir yapı.” Nitekim anlamlı ve iyi yaşamak da bu doğal süreçlerden bağımsız olarak meydana gelen bir hal değil. 

Gökhan Ergür’ün İnsaniyet Namına’dan sonra yayımlanan ikinci deneme kitabı Ruhu İyileştirme Yolları, Kasım ayında Profil Kitap aracılığıyla okurlarını selamladı. Psikoterapist ve şair kimliğinin birbirini beslediği hassas duyuşuyla Ergür, bu çalışmasında okuyucuya hem edebi olarak değerli hem de kendi kendine yardım kitabı niteliğinde bir eser sunuyor. 

Af Dilemek İçin 

İnsaniyet Namına kitabında geçen, “Hayat, kul olmak ve af dilemek için bize ayrılan süredir…” ifadesinin ardından bu eserinde de olanca iddiasızlığıyla hayatın bir denge sanatı olduğunu vurguluyor yazar. İddiasız; çünkü gerçeklerle çarpışa çarpışa güçlenen bir zırh taşıyoruz hepimiz ve yazar bu zırhın her darbede ne şiddette bir acıyla karşılaştığını tahmin edebiliyor. “En güçlü ve hür yanımız yalnızlığımız.” diyen Ergür, insanı kimi zaman daha güçlü, kimi zamansa daha aciz kılan tek başınalık ve yalnızlık deneyimlerinden ve bunun hayatımızda nasıl konumlandırılması gerektiğinden sıklıkla bahsediyor. 

Yazının tamamını Okur’un 23. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?