OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Eve Gizlice Kitap Sokma Yöntemleri

Turgay Bakırtaş

Kitap üzerine çok yazıp çiziyorum, edebiyata pek düşkünüm diye entelektüel ortamlarda büyüdüğümü zannedenler oluyor. Hayır efendim, alakası yok. Annem ve babam beni bu mikroptan korumak için çok uğraştılar ama başaramadılar; çırpındım didindim kaptım bir şekilde.

En Çok Okuduğum Kitap

Babamın en büyük hatası, Türkiye Çocuk Dergisi’ne abone olmaktı. Cumartesi günleri 89 model yeşil Kartal’ın sokağa dönüşünü beklerdim sabırsızca, dergi günüydü ve babam hiç unutmazdı getirmeyi. Bir gün aklımı başından alan bir şey oldu. Derginin yanında ciltli, kocaman bir albüm vardı: Hızır Bey Albümü. Talat Güreli’nin yazdığı ve çizdiği bu macera, hayatım boyunca en çok okuduğum kitap olabilir. Hatta bugünkü kimliğimi o güne, dolayısıyla hiç ummamasına rağmen babama borçlu olabilirim.

Evet, dergiye aboneydi, işyerinden getirirdi filan ama babam da çoğu baba gibi “kitap da neymiş, çalış para kazan” düşüncesindeydi. Annemle mutlak fikir birliğine sahiptiler bu konuda. Ne zaman mikrobu kapıp kitap almaya başladım, o zaman baskı başladı. Ne aldım, niye aldım, paramı niye bunlara harcıyordum… Hafiye gibi peşimdeydiler. Haliyle eylemlerimi gizlemeye ittiler beni. Kolay bir iş değildi bu; okumanın keyfiyle sarhoş haldeydim, iki günde bir kitap bitiriyordum ve sürekli Bakırköy’e kitap almaya gidiyordum. Yetmezmiş gibi sıkı bir de dergi okuruydum; Gezi, Atlas, Sinema, Altyazı, Lombak, L-Manyak, Hayvan, Blue Jean, Laneth, National Geographic, Non Serviam düzenli aldıklarımdı ki bir o kadar da düzensiz aldıklarım vardı.

Kitabı Ne Yapsam da Saklasam?

Eğer bir veya iki kitap almışsam rahattım, birini pantolonumun ön tarafına diğerini de belime tabanca gibi sokuşturur öyle girerdim eve. Bu işi apartman boşluğunda yapardım ki sokakta kazık gibi yürümek zorunda kalmayayım.

Üç ya da dört kitap almışsam işler civcivleniyordu. Eğer kış aylarındaysak idare ediyordum, kabanımın cepleri kitap sığacak kadar büyüktü çünkü. Sağ cebe bir, sol cebe bir, pantolonun önüne arkasına birer derken gezici kütüphane gibi giriyordum eve. Bahar yaz aylarında işlemiyordu bu sistem tabii. Mecburen kitapların bir kısmını dükkana götürüyor, eve parça parça taşıyordum.

En çok ay başlarında zorlanıyordum, çünkü tonla dergi alıyordum ve bunlar ebatlarından dolayı ceplere sığacak veya pantolonun orasına burasına sokuşturulacak gibi değillerdi. O zaman da evin girişindeki ayakkabı dolabı yetişirdi imdadıma. Bu dolabın iki büyük çekmecesi vardı, aldıklarımı oraya koyardım. Herkes yattıktan sonra da annemin müze alarmı kadar hassas kulaklarından kaçınmak için Görevimiz Tehlike aksiyonlarıyla kapıyı açar, dergileri gizlice içeri sokardım. Bir diğer taktik de annemlerin misafirliğe gittiği hafta sonlarında eve onların dönüşünden önce ulaşmaktı. Allah’ım o ne saadetti; elimdeki poşetleri hışırdata hışırdata, çekinmeden eve girmenin tadını hâlâ özlüyorum.

Bu yazıyı kitaplığıma, kitaplarıma baka baka yazıyorum. Biter bitmez yirmi küsur yıl önceki kaçakçılık arkadaşlarımdan kimlerin kaldığını soracak, bu şahane hatıralar için kendilerine teşekkür edeceğim.

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?