OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Ezbere Yaşamak İstemeyenler İçin Kılavuz

İsa Karaaslan

Yiyeceği ekmeği evde yapmak için efor sarf etmekte bir mahsur görmeyen modern insanın söz konusu kültür olunca sıradan olana teşne olması problematiği kitabın önemli meselelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Emrah Safa Gürkan Ezbere Yaşayanlar isimli yeni kitabında, vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımızın tarihi arka planını irdeleyerek, bu alışkanlıkların sosyolojik, kültürel ve psikolojik kökenleri üzerinden ezbere yaşayanların hayatlarına özgün bir bakış geliştiriyor. 

Kitap, tüketim toplumunun yahut modern insanın, tarım toplumlarından pek çok noktada bir farkı olmadığını çünkü sosyal bir varlık olan insanın temelde ezbere yaşadığı tezini savunuyor ve insanların kalıp davranışlarının kökenleri üzerine düşünmeye itiyor bizi. 

Kitaba bazı can alıcı sorularla başlıyor Gürkan: Bunca bilimsel gelişmeye rağmen neden hâlâ fala ve büyüye inanıyoruz? Niçin dedikodu yapmaktan ve insanları ayıplamaktan vazgeçmiyoruz? Akademisyenlerin ne dediği çoğu zaman neden anlaşılmaz? Okur bu ve benzer soruların etrafında adeta bir zaman yolculuğuna çıkarılıyor ve bazı tarihsel kahramanların hayatlarına, yaşayışlarına tanıklık ederek insan varoluşunun özünü anlamlandırma bakımından yeni kapılar aralıyor. Kitapta bizlere birbirinden farklı ve oldukça renkli tarihsel kahramanlar eşlik ediyor. Asur Kralı II. Aşurnasirpal, Evliya Çelebi, Yeniçeriler bunlardan bazıları. 

Daha Fazla Bilgi, Daha Az Mana 

Kitabın kurgusu Gürkan’ın izini sürdüğü sorulardan müteşekkil ve bu sorular modern bir dünyada hâlâ ezbere yaşayan insanın doğasına dair bize ipucu vermekte. Yiyeceği ekmeği evde yapmak için efor sarf etmekte bir mahsur görmeyen modern insanın söz konusu kültür olunca sıradan olana teşne olması problematiği de kitabın meselelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. 

Yazının tamamını Okur’un 24. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?