OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Gerçek mi Daha Tuhaf, Kurgu mu?

İsa Karaaslan

Rap şarkısı ritmi, bilinçakışı tekniği, şiirsel dil ve ironi birleşince ortaya keyifle okunan bir roman çıkıyor: “Tutmuş bize edilen tüm beddualar. Hayatımız kalitesiz, ahval ümitsiz. Yerin yedi kat dibindeyiz.”

“Gaye Sökmen Ajans’ın 22 yaşındaki modeli Göksenin Yıldırım, İlhan Mansız’a benzerliği sayesinde Hong Kong’da reklam yıldızı oldu. 1.9 metre boyundaki mankene, Hong Kong’da yapılan Nokia’nın yeni serisi 7610’un reklamlarında Hong Konglu mankenler eşlik etti. Hong Konglular, adını söylemekte zorlanınca Yıldırım’a ‘Goko’ adını taktı.” 

Google’a Göksenin Yıldırım adını yazdığınızda Ağustos 2004 tarihli, alıntıladığım haber çıkıyor. “Bu kitapta anlatılanlar gerçek olmasaydı onları uyduramazdım.” diye başlıyor Murat Menteş son kitabı Fink’e. Kitapta Uzak Doğu’da vaktiyle modellik yapmış olan Göksenin Yıldırım’ın hayatı ele alınıyor. Bu tarzı Türk Edebiyatı’nda ilk olarak Ahmet Mithat Efendi Müşahedat isimli romanında denemişti. Vapurda karşılaştığı, aynı zamanda kendi okurları olan kahramanların hayatlarına dahil olarak bir roman yazmıştı. Menteş de kendi okuru olan Göksenin Yıldırım’ın hayatına dahil olarak yeni, orijinal ve yaratıcı bir roman ortaya çıkarıyor. 

Bir Romandan Rap Parçası Çıkar mı? 

Gazapizm, “Upuzun bir rap şarkısı!” yorumunda bulunmuş kitabın arka kapağında, doğru bir tespit. Romanın bütününe bakıldığında bir rap şarkısının satırlarını okuyormuş izlenimine kapılıyorsunuz. Bir rap şarkıcısı gerçekten de kitabın içerisinden orijinal birkaç rap parçası çıkarabilir. Hızlı okunmaya elverişli, bol aksiyonlu, bir Murat Menteş romanı. 

Menteş’in kullandığı üslup, kahramanın yaşamış olduğu psikolojik buhranları okura başarıyla yansıtması bakımından önem arz ediyor. 

Yazının tamamını Okur’un 23. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?