OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

Gerçekçi Bir Kurgudan Daha Fazlası: T. Singer

Büşra Tümkaya

Bu kitabı güncel psikolojik vakaların işlendiği romanlardan ayrı tutun. Çünkü televizyon dizisi çekilse kesinlikle izlenmez. İskandinavya kültürünün, gerçekçi bir kurgudan daha fazlasını isteme arayışını Solstad’ın bu eserinde daha iyi gördüm.

Singer sıradan biri. Fakat o kadar sıradan ki bu onu sıra dışı yapıyor. Çocukluğunda yaşadığı bir anı hatırladıkça günlük hayatta sıkıntı çekiyor. Aslında gerçekten önemsiz gibi görünen bu olaya Singer’ın nasıl anlamlar yüklediğini yazar sayfalarca anlatmış. Ben de üstüme düşeni yapıp Singer’ın çetrefilli bir ağaç dalı gibi uzayan düşünce silsilesini kabullendim.

Yazar kitabı hakkında “daha okur dostu demesek bile, daha neşeli bir kitap olsaydı…” diyerek okurunu bazı eşiklerden atlatmak istediğini itiraf ediyor. Açıkçası bu cümleyi 208 sayfalık kitabın 94. sayfasında yani somut hareketin yeni yeni başladığı sayfalarda görünce bir müddet güldüm. Çünkü yazar okuyucuyu ne ile sınadığını gayet iyi biliyordu.

Rutinin Güvenli Alanı

Singer’ın en belirgin özelliği “utanma” duygusu. Karakterimiz nevrotik bir kişiliğe sahip. İnsanların dikkatini çekmekten, onların aklında kalıcı hale gelmekten imtina ediyor. Fakat buna rağmen sosyal bir insan. Çünkü ne yapılması gerekiyorsa onu yaparak ve söyleyerek yumuşak bir varoluş taktiği yakalamış. Bu konuda en ince detaylara dikkat ederek görünmezliğe ulaşmaya çalışıyor.

Bir diğer özelliği ise rutinin güvenli alanında kalmak. Hayatında yaptığı değişikliklerin adımları o ideal rutine ulaşmak için atılıyor.

Dag Solstad, romanın içinde böyle birinin başkişi olmasını anlaşılmaz bulabileceğimizi söylüyor. Fakat gerçekleştirmek istediği şeyin tam da bu anlaşılmazlık olduğunu itiraf ediyor. Solstad, sanki okuru da içine kattığı bir deney yapıyor.

Yazının tamamını Okur’un 20. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Bu yazıyı paylaş
Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?