|

İhtiyacımız Olan Şey: İyi Edebiyat Eleştirisi

Okan Erdağı

Roman, öykü ve şiir denilince gerek geçmişte gerekse günümüzde yaşayan birçok yazar ve şair sıralayabiliriz. Oysa deneme deyince aklımıza gelen isimler Nurullah Ataç, Salah Birsel, Suut Kemal Yetkin vb. gibi çoktan vefat etmiş isimlerdir. Güncel deneme yazarlarını bir türlü aklımızda tutamıyoruz, tutabilsek dahi bunlar çok daha sınırlı isimler oluyor. Fakat deneme de diğer alanlar gibi kendi yolunu genişleterek ilerlemekte ve güzel örneklerini bizlere göstermekte. Tüm bunların yanında denemeler; roman, öykü ve şiire nazaran yazarın iç sesini en gür duyduğumuz alan olması bakımından bize bir fırsat da sağlıyor. Sözgelimi, aktarılan meselelerde, yazar, kurgunun sınırları içerisinde hapsolmadan ve düşüncelerini geniş bir şekilde okuruna ulaştırabiliyor.

Faruk Duman’ın Tom Sawyer’in Kitap Okuduğu Kulübe kitabı YKY’nin yakın zamanda yayınladığı deneme kitaplarından. Faruk Duman adını, benim gibi yeni duyanların yanında eminim aşina olanlar da vardır. Zira bahsettiğim eserle birlikte yazarın üç deneme kitabı bulunuyor. Bunun yanında yazarın Öykü Gazetesi’nin kurucularından olduğunu ve çok sayı- da roman ve öykü kitabının da bulunduğunu unutmamak gerekir.

Taşradan Dil Devrimine

45 Deneme Eser içerisinde okuru bekleyen kırk beş deneme var. Bu denemeler kimi zaman yazarımızın anılarından yola çıkarak bize bir düşünceyi verirken kimi zaman ise yine yazarımızın düşünceleri bağlamında edebiyat dehlizlerinde yürüme şansını veriyor. Edebiyata dair olan denemelerinde Halk Hikayeleri, Folklör ve Dil Devrimi’nin yanı sıra Erdal Öz, Füruzan, Hasan Ali Yücel, Yaşar Kemal, Edgar Allen Poe, Tom Sawyer gibi yerli ve yabancı klasikleşmiş isimler ve bu isimlerin eserleri bizi karşılıyor. Bu eserlerde ise aydınların taşra kasaba problemi, edebiyattaki yalnızlık, okurun yazardan ve yazarın okurdan beklentileri, dil devrimi vb. bazı denemelerimizin başlığı veya konusu oluyor.

Yazının tamamını Okur’un 15. sayısında bulabilirsiniz: bit.ly/3idf6PP

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir