OKUR, Kitaplar Yalnız Kalmasın Diye Çıktı
 

İlham Veren Kitaplardan Uzak Durmak

Mustafa Çiftçi

Yayınevleri genç ve çocuklar için diziler oluşturuyorlar. Bazen çeviri bazen yerli eserler basıyorlar. Kızım bunları okuyor. Ben de merak ettim acaba ne yazıyorlar, neler anlatıyorlar bilmek istedim. Kızımın kitaplarını herhangi bir kriter gözetmeden rastgele okumaya başladım. Kapakları cıvıl cıvıl, renkli, kitap nesnesi olarak pek çekiciler. Hikayelerin kurgusu basit. Azıcık dikkat etmeniz hikayeyi takip etmenize yetiyor. Zaten yaza yakın basıyorlar daha çok bunları. Hani havuz başı kitabı gibi olması düşünülmüş herhalde. Kızımın kitaplarını okumama en çok yine kızım hayret ediyor. Babayla aynı şeyi yapmak garip geliyor anlaşılan. Kızıma anlatmaya çalışıyorum. “Ne anlattıklarını merak ettim.” diyorum ama kızım sadece fıkırdıyor. 

Kahraman: Başarı Bağımlısı Tavuk 

En son okuduğum çok satan bir kitap. Koreli bir yazar ve onun uluslararası şöhretli kitabını çevirip okura sunmuşlar. Yazarın Kore’nin neresinden olduğunu pek önemsemedim. Güney ya da Kuzey olması beni ilgilendirmiyor. Çünkü o coğrafyadan herhangi bir ismi aklımda tutmam zor. Yazarın adını değil de kitabın adını hatırlarım. Adı, Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk. 

Yazar bir tavuğun hikayesini anlatmış. Bizim bildiğimiz gıdaklamak ve yumurtlamak dışında hayatında bir adrenalin barındırmayan tavuğu hikayesine kahraman yapmış. Kahraman olmuş bir tavuğun hayattan beklentisi de büyük oluyor. Burada yazar daha çok ecnebi yazar kısmında gördüğümüz bir klişeyi tekrar ediyor. Sıradan hayatında bir “büyük iş” yaparak kendini ispatlayan kahraman kişi oluşturmak istiyor. Hani Amerikan filminde ailesini gururlandıran askerler, kasabasına zaferle dönen sporcular, bestesiyle şöhret olmuş sanatçılar vardır. Herkeste bir “büyük iş” yapıp şöhreti yakalama arzusu var. Başarılı olmanın şartı da görünür olmak. Görünür bir iş yapmışsan sen artık bu yalan dünyada başka bir şey yapmadan o başarının sarhoşluğuyla ömür sürebilirsin.

Yazının tamamını Okur’un 21. sayısında bulabilirsiniz: https://www.okurdergisi.com/okuru-nerede-bulabilirsiniz/

Henüz yorum yok...

Yorum yapmak ister misiniz?